اطلاعات کلی درمورد ایتالیا که برای اپلای باید بدانید

a symbol of italy

 

ایتالیا کشوری بسیار زیبا با رود های روان، مردمی خون گرم و شاد، بناهای تاریخی بسیار زیبا، غذا های خوشمزه و... است.این کشور پیشرفت بسیاری در زمینه صنعت های مخلتف داشته است و جزو پیشرفته ترین کشور های دنیا به حساب می آید.

ایتایا در جنوب و غرب اروپا و شمال دریای مدیترانه قرار دارد. مساحت این کشور  ۳۰۱٬۳۵۳کیلومتر مربع وجمعیت آن ۶۰ میلیون و ششصد هزار نفر است. ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا است.

زبان رسمی این کشور ایتالیایی است. واحد پول این کشور یورو است و دین رسمی ان مسیحی کاتولیک است.

به ایتالیا کشور چکمه می گویند اونم به علت شکل جغرافیایی ان که شبیه چکمه است. از نظر جغرافیایی این نکته نیز شاید جالب باشد که دو کشور مستقل بسیار کوچک به نام‌های واتیکان و سان مارینو درون خاک ایتالیا قرار دارند و یک تکه از خاک ایتالیا نیز بیرون از خاک اصلی این کشور و در سوئیس قرار دارد که کامپیونه دیتالیا نامیده می‌شود.

ایتالیا یک کشور قوی در زمینه ی جذب توریست است به طوری که سالانه افراد بسیاری برای دیدن این کشور زیبا به این کشور سفر می کنند. این توریست  ها در مورد ایتالیا می گویند: که هیچ جا مثل ایتالیا نیست.

ایتالیا اب و هوای معتدل فصلی دارد. آب و هوای مناطق جنوبی و ساحلی ان گرم است و بر خلاف مناطق شمالی ان که اب و هوایی سرد دارد. تفاوت اب و هوایی این دو منطقه بسیار است و همین عاملی است تفاوت مردم این دو منطقه از جهت فرهنگی، خلق و خو شده است به طوری که می توان گفت شهر های جنوبی و شمالی ایتالیا انگار دو کشور جداگانه اند.

 

ایتالیا کشوری مهاجر پذیر است به طوری که 7 درصد از حمعیت این کشور را مهاجران تشکیل داده اند. تعداد زیادی از این مهاجر ها مهاجرین تحصیلی هستند که هر ساله به این کشور مهاجرت می کنند. کشور ایتالیا از نظر پذیرش دانشجو نخستین کشور در اروپا و سومین کشور در دنیا می باشد و متقاضیان بسیاری به خود جلب می کند.

a Ancient plase in italy

ایرانی ها در ایتالیا

تعداد هم وطنان و اشنایان در یک کشور فاکتوری مهم برای پلای و مهاجرت به ان کشور است. امار دقیقی از ایرانیان مقیم ایتالیا نیست البته در یک منبع اماری ایرانیان اصل مقیم ایتالیا در مجموع  7444 نفر(مرد: 4024 نفر- زن: 3420 نفر) در سال 2010 و 2011 گزارش کرده است. ایرانیان مقیم ایتالیا هیچگاه یک تبديل به يك گروه اجتماعي منسجم نشده اند.

ايتاليا  مقصد مناسبي براي اقامت طولاني مهاجران ايراني نبوده است و به همین دلیل هم بعد انقلاب ایرانیان کمی وارد ایتالیا شدند. كه می توان علت ان عواملي چون وجود سطح پايين تر روابط فرهنگي و ديپلماتيك ، برخورداري از قوانين مهاجرت ضعيف تر، عدم دستيابي آسان به كار و حق پناهندگي دانست. کشور ایتالیا امنیت شغلی پایین تری دارد و درگیر بهران اقتصادی اروپا است.

بخواهیم از لحاظ فرهنگی برسی کنیم مردم جنوب ایتالیا، فرهنگ شان بسیار شبیه به فرهنگ ایرانی هاست؛ از آداب معاشرت و نیکی به پدر و مادر گرفته تا روابط دوستانه و..

 

از لحاظ سطح رفاه مردم جنوب ایتالیا در سطح رفاهی مردم ایران اند اما مردم شمال در سطح بالا تری زندگی می کنند و یک جورایی اروپایی ترند.

 

چند شهر مهم ایتالیا

اگر شما دنبال اپلای و مهاجرت به ایتالیا هستید. می خواهید بدانید کدام شهر ها برای شما مناسب تر است. در زیر به معرفی مختصر چند شهر ایتالیا پراخته ایم:

رم پایتخت ایتالیا و بزرگ ترین شهر این کشور است. این شهر در عین حال مدرن بودن تاریخی نیز است و رود تیبر از میان این شهر می گذرد. رم شهر بسیار توریستی است و این جذب توریست موجب پیشرفت صنایع در این شهر شده است.

رم را شهر جاویدان می نامند زیرا یکی از بزرگترین شهرهای تمدن غرب و پایتخت امپراطوری روم بود.

فرودگاه لئونارد داوینچی رم یکی مهم ترین و بزرگترین قطب های هوایی اروپا است.

میلان دومین شهر ایتالیا پس از رم است. میلان پایتخت مد است و بوتیک های فروانی در ان قرار دارد. این شهر شهری اقتصادی و تجاری است و زادگاه بسیاری از مشهاهیر و بزگان ایتالیا است.

میلان یکی از بهترین شهر های دانشجویی دنیا است. با هشت دانشگاه میلان بزرگترین جمعیت دانشجویی را در ایتالیا دارد. اقتصاد قوی میلان برای دانشجویان که دنبال کار هستند مزیتی بزرگ است.

ناپل یکی از بنادر مهم در جنوب ایتالیا است. ناپل به جهت زندگي رنگين خياباني، غذاها(محل پيدايش اسپاگتي و پيتزا) و ترانه هايش معروف است. اتشفشان وزو كه شهر پمپي  زير گدازه ها مدفون كرد نیز از این شهر قابل رویت است.

ونیز یکی از زیبا ترین شهرها و بنادر دنیا است که در زمینه جذب توریست بسیار فعال است. این شهر بر روی 120 جزیره و 177 کانال رود تشکیل شده است. این جزیره ها به وسیله 400 پل انسان رو به هم متصل شده اند.

تردد مردم در ونیز به وسیله قایق است و ماشین و موتور در این شهر وجود ندارد.

بولونیا به‌عنوان پایتخت غذایی ایتالیا شناخته می‌شود. هرچند این شهر بین توریستان زیاد مشهور نیست اما یکی از مهم ترین شهر های ایتالیا است. این شهر گران ترین شهر ایتالیا است. بولونیا در صنعت نیز جزو شهر های قوی است و کارخانه مازراتی و فراری نزدیک این شهر قرار دارند.

بولونیا شهری دانشجویی است و قدیمی ترین دانشگاه جهان یعنی دانشگاه بولونیا در این شهر تاسیس شد.

 

پیزا شهری است که برج کج معروف پیزا در ان قرار دارد. این شهر دانشگاه های زیادی دارد و شهری دانشجویی است به طوری که می توان گفت نیمی از جمعیت این شهر دانشجو اند.

venice a beautiful city in italy

 وضعیت معیشتی و هزینه ها در ایتالیا

یکی از مهم ترین مسائلی که در هنگام اپلای به یک کشور باید در نظر بگیرید بحث هزینه ها مخارج داخل ان کشور است. بطور کلی ایتالیا کشور خیلی گرانی نیست و شهریه دانشگاه های ان کم است و به همین دلیل می تواند مقصد خوبی برای مهاجرت باشد.

هزینه های به طور کلی به صورت زیر می باشد:

هزینه کلی زندگی دانشجویی در ایتالیا 700 تا 1000 یورو در ماه می باشد البته شما می توانید با صرفه جویی این هزینه را به 500 تا 700 یورو در ماه کاهش دهید.

این هزینه ها می تواند از شهری تا شهر دیگر تغیر بکند مثلا در شهر رم هزینه ها بیشتر است.

مهم ترین بخش هزینه ها به مسکن است حدود 35 درصد از هزینه های شما صرف مسکن خواهد شد. هزینه مسکن برای دانشجویی که به تنهایی زندگی می کند 400 یورو در ماه است و دانشجویی که در خوابگاه زندگی می کند حدود 250 تا 300 یورو در ماه است.

ایتالیا پول آب و برق و گاز فوق العاده گران است.

هزینه بعدی در ایتالیا هزینه مواد غذایی است که به طور معمول 200 یورو در ماه می شود.

سوپر مارکت ها در ایتالیا گران نیستند. در رستوران های ایتالیایی، وعده ناهار یا شام با خوراک اشتها اور 8 تا 15 یورو است

در رستوران های سطح متوسط، انواع پاستا و ماکارونی بین 6 تا 12 یورو قیمت دارند.

حمل نقل حدود 9 درصد از هزینه ماهانه شما رو به خود اختصاص می دهد. حمل نقل عمومی روشی ساده و ارزان برای جابه جایی در ایتالیا است. برای بین شهری نیز قطار بین شهری بسیار مناسب است.

بلیط ماهانه اتوبوس، تراموا و مترو برای دانشجویان در محدوده 25 تا 35 یورو در ماه، بسته به شهر محل تحصیل  هزینه دارد.

شهریه دانشگاه به طور معمول 12 درصد از هزینه هارو به خود اختصاص میدهد. عواملی زیاد در میزان شهریه دانشگاه های ایتالیا مؤثر است مانند اینکه شما از کدام کشور در خواست می دهید و درامد شما چقدر است و...

ایتالیا دارای دو نوع دانشگاه خصوصی و دولتی است که هزینه دانشگاه های خصوصی بسیار گران تر از دانشگاه های دولتی است.

هزینه دانشگاه بستگی به مقطع و دانشگاه تغیر می کنید ولی به طور کلی به صورت زیر است:

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی 850 تا 1000 یورو در سال است که این هزینه در برخی از دانشگاه های دولتی بیشتر از 1000 یورو می شود.

هزینه دانشگاه های خصوصی 6000 تا 20000 است.

کشور ایتالیا از دسته کشورهایی است که اقدام برای تحصیل در آن به خاطر شرایط و تبصره هایی که دارد بسیار آسان است. و اگر شما موفق به دریافت بورسیه نشدید می توانید در خواست تخفیف شهریه کنید و به طرز قابل ملاحضه ای تخفیف شهریه بگیرید و به حداقل میزان شهریه یعنی 500 یورو کاهش دهید.

پایین تر به بورسیه گرفتن در دانشگاه های ایتالیا می پردازیم.

در ایتالیا بر خلاف خیلی از کشور در شهریه بین دانشجویان خارجی و داخلی تفاوتی قائل نمی شوند.

کتاب ها و سایر لوازم و تجهیزات آموزشی حدود 40 تا 50 یورو در ماه برای شما هزینه خواهند داشت.

تفریح، سرگرمی و فعالیت های اجتماعی موجب افزوده شدن هزینه 30 تا 40 یورویی در هفته می گردد.

دو نوع بیمه در ایتالیا برای دانشجویان وجود دارد:

1-   بیمه عمومی که فقط امور ارژانسی (جراحی و تصادفات) را پوشش میدهد. حق بیمه نیز سالانه 98 یورو می باشد.

2-   بیمه A.S.Lکه می توانند از پزشک شخصی استفاده کنند و استفاده از خدمات پزشکی عمومی نیز برای انها رایگاه است. حق این بیمه 149.77 یورو در سال می باشد.

کار دانشجویی در ایتالیا:

به طور کلی دانشجویان در حین تحصیل برای مقطع کارشناسی اجازه کار پاره‌وقت، نیمه‌وقت یا کار دانشجویی حدوداً 10 ساعت و در مقطع کارشناسی ارشد مجاز به 20 ساعت کار می‌باشند.

 

 نظام اموزشی در ایتالیا

یکی از موضوعاتی که در مهاجرت و اپلای حائز اهمیت است نظام اموزشی کشور مقصد برای تحصیل فرزندان و دانشجویان است.

تحصیل در کودکستان در ایتالیا اجباری نیست و کودکان از سن 6 سالگی وارد تحصیل اجباری دوره ابتدایی به مدت پنج سال می شوند. بعد از مانند کشور خودمون وارد راهنمایی میشوند و سه سال در دوره راهنمایی تحصیل می کنند.

دبیرستان در ایتالیا کمی متفاوت است؛ دانش اموزان ابتدا دو سال عمومی می خوانند و سپس انتخاب می کنند در کدام رشته می خواهند دیپلم بگیرند که متناسب با رشته طول دوره دبیرستان بین 3 تا 5 سال به طول می انجامد.

بعد از گرفتن دیپلم دانش اموزان می توانند وارد دانشگاه شوند. اولین مقطعی   اکادمیکی در دانشگاه می خوانند مدرک کارشناسی است. طول دوره کارشناسی در این کشور 3 سال است و بعد از ان دانشجویان برای مدرک کارشناسی ارشد می روند که طول آن نیز 2 سال است.

دانشجویان می توانند به طور پیوسه کارشناسی ارشد بعد از دبیرستان بخوانند که در این صورت مدت 5 سال طول خواهد کشید.

بعد از ان وارد دوره دکتری می شود طول دوره حدود 3 الی 5 سال است و پذیرش ان محدود است.

درست است که تعداد سال ها در ایتالیا کمتر از ایران است ولی تعداد واحد هایی که در طول یه سال می گذارنن از ایران بیشتر است.

school in italy 

 دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا 90 دانشگاه دارد و در زمینه دانشگاه یکی از کشور های مهم است به طوری که  کلمه  " University"  ریشه ای ایتالیایی دارد.

همان طور که در بالا تر بیان شد دانشگاه های ایتالیا به دو گروه خصوصی و دولتی تقسیم میشوند.

زبانی که در دانشگاه های ایتالیا تدریس می شود ایتالیایی است؛ اما اگه شما زبان ایتالیایی یاد ندارید باز مشکلی نیست زیرا در ایتالیا بسیاری از دانشگاه ها علاوه بر ایتالیایی زبان انگلیسی نیز تدریس میشود. به عنوان مثال دانشگاه پلی تکنیک میلان تمام دوره هایی که به زبان ایتالیایی ارائه می شود به زبان انگلیسی نیز تدریس می شود.

می توان گفت بعد انگلیس ایتالیا بیشترین امار دوره ی انگلیسی را در اروپا دارد.

ایتالیا دانشگاه های بسیار معتبری دارد و بعضی از این دانشگاه ها می توان به دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه بولونیا، دانشگاه پیزا، موسسه بین المللی لورنزو مدیچی، دانشگاه فلورانس، دانشگاه میلان، دانشگاه رم و... اشاره کرد. برای دیدن لیست دانشگاه های ایتالیا می توانید کلیک کنید.

تعدادی از این دانشگاه ها مورد تایید وزارت علوم ایران هستند که برای کسانی که قرار است بعد از تحصیل خود به ایران برگردند حائز اهمیت است. برای دیدن لیست دانشگاه های ایتالیا مورد تایید وزارت علوم کلیک کنید.

یکی از مسائل مهم در اپلای به ایتالیا بحث گرفتن بورسیه از این کشور است که به طور مختصر به این مسئله می پردازیم.

بورسه تحصیلی در ایتالیا:

به طور کلی بورسیه در ایتالیا به دو نوع است:

بورسیه دانشگاهی: این نوع بورسیه به فرد بر اساس رزومه علمی، دانش علمی، معدل کسب شده و مقالات فرد متقضی داده میشود. این نوع بورسیه بیشتر به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می گیرد.

بورسیه استانی یا DSU : این نوع بورسیه به تمام مقاطع تعلق می گیرد. فرد متقاضی باید ویش حقوقی شخصی که تحت تکفل او است را نشان دهند و ثابت کند در امد شخص کمتر از 10 هزار یورو در سال است که اغلب به ایرانی ها تعلق می گیرد. این نوع بورسیه کاری با سطح علمی شخص متقاضی ندارد. بورسیه DSU به شهریه دانشگاه، غذا، خوابگاه و مانند اینها  تعلق می گیرد.

نکته دیگری که حائز اهمیت است شخص باید سن کمتر از 35 سال داشته باشد تا به او بورس تعلق گیرد.

 first university of word

 ویزای ایتالیا

به طور کلی رفتن ویزای ایتالیا کار سختی نیست و ایتالیا کشوری مهاجر پذیر است.

چیزی که در گرفتن ویزای ایتالیا اهمیت دارد تمکن مالی و گردش حساب بالا است. سفیران که تصمیم گیرنده در این امر هستند به این فاکتور توجه می کنند. بیشترین دلیلی که سفیران ممکن است شمارا رد کنند عدم قطعیت انها نسبت به برگشت شما که شما می توانید با ارائه ی مدارک شغلی، وابستگی خانوادگی به کشورتان و مشخص کردن دقیق هدف سفر به ایتالیا اعتماد انهارا بدست اوردید.

شما برای ورود به ایتالیا می توانید ویزا ی شینگن دریافت نمایید. ویزای شینگن ایتالیا انواعی دارد شامل:

1. ویزای توریستی ایتالیا: با هدف گردشگری در ایتالیا داده می شود.

2.  ویزای سرمایه گذاری ایتالیا: با سرمایه گذاری  خرید شرکت احداث شرکت در ایتالیا می‌توانید این ویزا را دریافت کنید.

3. ویزای تحصیلی ایتالیا: در این نوع ویزا شما باید از یک دانشگاه و یا موسسه معتبر آموزشی دعوتنامه ارائه کنید.

برای گرفتن ویزا شما باید از سفارت ایتالیا وقت بگیرید. وقت گرفتن از سفارت به دو نوع فوری که هزینه ی بیشتری در بر دارد و معمولی که هزینه ان کم تر است.

 گرفتن وقت سفارت خونه انلاین است و از طریق وب‌سایت کارگزار سفارت ایتالیا یا از طریق سیستم نوبت‌دهی سفارت انجام می پذیرد.

افراد بزرگسال برای درخواست سفارت دادن باید مبلغ 60 یورو به سفارت بپردازند. پس از گرفتن وقت و انجام محاسبه می توانید به این کشور برید.

اقامت دائم ایتالیا

اخذ اقامت این کشور در شمار محبوب ترین و پر طرفدار ترین در خواست های اقامت جهان است.

برای گرفتن اقامت دائم این کشور راه های متنوعی متناسب با شرایط هر فرد وجود دارد. مهم ترین انها می توان به در خواست اقامت از طریق تحصیل، کار، تجارت، سرمایه گذاری، ازدواج و تولد فرزند را عنوان نمود. در این میان روش تحصیل و سرمایه گذاری پر در خواست ترین ها هستند.

هر شخصی که به مدت ده سال به طور قانونی در خاک ایتالیا اقامت کند و مرتکب جرم و جنایتی نشود، اقامت دائم این کشور را می تواند بگیرد.

به طور کلی به روش های گرفتن اقامت دائم در این کشور را برسی می کنیم.

اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری:

با خرید ملک و یا سرمایه گذاری در ایتالیا می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

اخذ اقامت ایتالیا از طریق ازدواج:

هرگاه تبعه خارجی با تبعه ایتالیا صرف نظر از جنسیت وی ازدواج نماید بعد از دوسال اقامت می‌تواند تابعیت و اقامت ایتالیا را کسب نماید.

اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل

پس از اتمام تحصیل در ایتالیا به مدت یک سال وقت دارید شغل پیدا کنید و ویزای کار در ایتالیا را دریافت نمایید

اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار

فرد متقاضی پس از گرفتن کار و پرداخت مالیات به مدت 4 تا 5 سال موفق به دریافت اقامت دائم کشور ایتالیا می‌گردد.

visa of italy 

روند کلی اپلای

برای اپلای به این کشور شما باید مدارک و نمرات مورد نیاز را ترجمه کنید و برای دانشگاه های مقصد خود ارسال کنید. دانشگاه های ایتالیا فاقد اپیلیکشن فی هستند و این نکته مثبتی است یعنی برای در خواست برای اپلای به دانشگاه های مختلف هزینه ای ندارد. بعد از ارسال مدارک شما باید منتظر ایمیل پذرش شدن خود باشید این ایمیل ممکن است سه روز تا دو ماه طول بکشد. بعد از پذیرش شدن شما باید به سفارت برای انجام مصاحبه بروید.

مدارک مورد نیاز جهت اپلای

-       مدرک دوره قبل همراه با ریز نمرات

-       گذرنامه

-       مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی

-       دو توصیه نامه استاد (مخصوص ارشد و دکتری)

-       رزومه (مخصوص ارشد و دکتری)

-       انگیزه نامه تحصیلی (مخصوص ارشد و دکتری)

-       پروپوزال یا پروژه تحقیقاتی (مخصوص دکتری)

-       خلاصه موضوع پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد (مخصوص دکتری)

-       فهرست مقالات و نشریات و یا هر مدرک دیگری که بتواند در ارزشیابی موثر واقع شود. (مخصوص دکتری)

 

ممکن است دانشگاه مقصد شما از شما مدرک زبان نخواهد ولی طبق قوانین سفارت شما باید این مدرک را داشته باشید و به سفارت ارائه دهید.

a number student of italy university

 

 

 

Previous PostPost with a slider and lightbox
Next PostPost with YouTube Video