اطلاعات کلی درمورد هلند که برای اپلای باید بدانید

Flowers and Windmills symbols of Netherland

هلند کشوری است بسیار زیبا و توسعه یافته که در شمال غرب قاره اروپا قرار دارد. هلند به کشور گل لاله و سرزمین آسیاب بادی معروف است.

مساحد هلند 41,528 کیلومتر مربع است. جمعیت این کشور 16 و نیم ملیون است و دین این کشور مسیحیه پروتستان است.

علت نام گذاری این کشور به "Netherland" (سرزمین پست) این است که اغلب زمین های این کشور ارتفاعی کمتر از یک متر از سطح دریا قرار دارند.

واحد پول هلند یورو است و این کشور جزو پولدار ترین کشور های دنیا است. زبان رسمی هلند، هلندی است ولی حدود 90 درصد مردم آن زبان انگلیسی نیز یاد دارد.

در هلند هیچ ترافیکی وجود ندارد و مردم با دوچرخه در سطح شهر ها جابه جا می شوند. به طور کلی دوچرخه سواری در هلند بسیار رایج است و دوچرخه راحت در این کشور در دسترس است.

هلند کشوری توریستی است. یکی از زیبایی های این کشور وجود کانال های آبی در شهر هاست که امکان قایق رانی و قایق سواری برای مردم فراهم آورده است.

با وجود اینکه هلند کشوری کوچکی است ولی فرصت های شغلی بسیاری در این کشور وجود دارد. این کشور یک مرکز تجاری، نقطۀ طراحی و پایتخت استارتاپ ها تبدیل شده است. به طوری که یک منبع هلند را سومین کشور برتر دنیا برای بیزینس نام برده است.

یکی دیگر از مزایای این کشور آب و هوای مطلوب آن است. آب و هوای هلند معتدل دریایی است. آب و هوای هلند مانند شمال ایران است و باد و باران در این کشور زیاد است.

زمستان هلند معمولا زیر صفر و تابستان آن بیشتر 30 نمی شود. هلند کشور کوچکی است و آب و هوای آن در سراسر آن تغیر کمی دارد.

رفت آمد به هلند

برای کسانی که می خواهند به کشوری مهاجرت یا اپلای کنند نحوه رفت و آمد و هزینه ی این رفت و آمد اهمیت دارد.

راه های زیادی برای سفر از ایران به هلند وجود دارد ولی بهترین آن پرواز مستقیم تهران امستردام است که قیمت آن بین دو ملیون و هشتصد تا چهار ملیون متغیر است. طول این پرواز پنج ساعت و نیم است.

روش های غیر مستقیم هم زیاد است مثلا می توان به دبی یا استانبول رفت که هم هزینه بیشتری در بر خواهد داشت و هم مدت پرواز بیشتر خواهد شد.

Bicycle and river as symbol of netherland

ایرانی ها در هلند

برای افرادی که قصد اپلای و مهاجرت دارند، تعداد هم وطنان و آشنایان در کشور مقصد اهمیت دارد. نزدیک به سی و یک هزار نفر ایرانی در هلند زندگی می کنند. بیشترین این ایرانی ها در شهر امستردام و بعد از آن در روتردام و لاهه قرار دارند. اغلب ایرانی ها به هلند به عنوان پناهنده وارد شده اند. به طور کلی هلند کشوری پناهنده پذیر است و بعد  از آلمان بیشترین میزان پناهنده را دارد.

اراده مهاجرت هلند از ایرانیان به عنوان موفق ترین گروه پناهنده نام برده است. ایرانیان مقیم هلند تازه وارد ترین گروه مهاجر و بزرگترین آنها هستند.

 

در دانشگاه های هلند نیز ایرانیان فعالیت دارند. به عنوان مثال فعال‌ترین بخش‌های ایران‌شناسی در جهان در دانشگاه لیدن در هلند قرار دارد.

 

چند شهر مهم هلند

شما برای اپلای و مهاجرت باید شهر های کشور مقصد را بشناسید تا بتوانید مکانی مناسب برای زندگی خود انتخاب کنید. ما به معرفی مختصر چند شهر مهم هلند می پردازیم.

آمستردام پایتخت و بزگترین شهر این کشور است. آمستردام شهر توریستی است و جزو شهر هایی است که بیشترین گردشگر را به خود جذب می کند. از جاذبه های گردشگری این شهر می توان به موزه ها و بنا شدن این شهر روی آب اشاره کرد. شهر آمستردام 165 کانال آبی دارد که از کانال های آبی شهر ونیز بیشتر است؛ و به همین دلیل قایق سواری در آن زیاد است.

آمستردام پایتخت دوچرخه سواری دنیا است. و دوچرخه در آن زیاد است به طوری که تعداد دوچرخه ها از تعداد انسان های داخل شهر بیشتر است.

نیمی از جمعیت هلند را مهاجرین تشکیل داده اند و این جمعیت شامل دانشجو ها نیز می شود. آمستردام شهری دانشجویی هست.

روتردام شهری بندری و دومین شهر هلند است. این بندر بزرگترین بندر اروپا و دومین بندر بزرگ دنیا است. نیمی از جمعیت روتردام را خارجی ها تشکیل داده اند.

لاهه سومین شهر هلند است. نام اصلی این شهر دن هاخ است و لاهه نامی است که فرانسوی ها به این شهر دادند. شهر لاهه بعد آمستردام بیشترین گردشگر را در هلند به خود جذب می کند.

بیشتر امور سیاسی و کشور داری و اداری در لاهه انجام می گیرد به عنوان مثال سفارت خانه ها در لاهه قرار دارند نه در آمستردام. به لاهه لقب پایتخت حقوقی جهان را نیز داده اند.

اوترخت چهارمین شهر هلند و از لحاظ فرهنگی دومین شهر بعد از آمستردام است. اوترخت شهری دانشجویی است و سطح دانشگاه های آن از لحاظ علمی بالا اند.

 

آیندهوون که به شهر نور معروف است. آیندهوون شهری دانشجویی و فعال در جذب گردشگر است.

 

Amsterdam capital of netherland

وضعیت معیشتی و هزینه ها در هلند

یکی از مهم ترین موضوعات برای انتخاب کشور مقصد برای اپلای یا مهاجرت بحث هزینه هاست در آن کشور. ما به خرج های مهم در کشور هلند در اینجا اشاره می کنیم تا شما بتوانید با دیدی بهتر تصمیم گیری کنید.

به طور کلی شما به عنوان دانشجو تقریبا ماهی 700 الی 1000 یورو هزینه ی شما می شود. تقریبا یک سوم این هزینه به مسکن اختصاص می یابد. این هزینه بین 350 تا 800 یورو در سال است که بستگی به مکانی و نوع خونه ای که استفاده می کنید است. البته خوابگاه به صرفه تر است که هزینه ی آن حدود 540 یورو در سال می شود.

شما در ماه حدود 170 یورو هزینه خورد و خوراک در هلند می کنید. بهترین راه این است که خودتون آشپزی کنید. برای دانشجویان دانشگاه ها غذای گرم با قیمت مناسب وجود دارد.

در هلند علاوه بر سوپر مارکت ها یک سری فروشگاه هستند که غذای خاورمیانه ای در اختیار مردم قرار می دهند البته هزینه ی بالاتری برای شما در بر دارند.

خوردن وعده ی غذایی در رستوران ها برای شما 10 الی 15 یورو هزینه دارد ولی برای فست فود 5 یورو کمتر می شود.

بخش دیگر از هزینه ها مربوط به هزینه تردد و رفت و آمد است. بهترین روش برای رفت آمد در شهر ها استفاده از وسایل نقلیه عمومی و دوچرخه در هلند است.

اتوبوس درون شهری 1.10 یورو، ورودی تاکسی 3.28 تا 9.46 یورو و بنزین لیتری 1.95 تا 2.21 یورو در هلند است.

برای جابه جایی بین شهری قطار انتخاب خوبی است که از 5 یورو به بالا هزینه دارد.

بخشی دیگر هزینه ها مربوط به بیمه در هلند می شود. بیمه در هلند اجباری است و ماهی 110 یورو در ماه باید برای این بیمه به پردازند.

شهریه دانشگاه در هلند

دانشگاه های هلند بین دانشجویان خارج اتحادیه اروپا و داخل آن تفاوتی بسیار قائل اند. به طوری که این هزینه ها برای خارجی ها بسیار سنگین تر می شود.

دانشگاه های دولتی در هلند دارای دو نوع شهریه اند:

شهریه قانونی که توسط دولت هلند تعیین شده که همه ی دانشگاه های هلند موظف اند این شهریه را از دانشجویان خود هلند و اتحادیه اروپا دریافت نمایند. این هزینه در سال 2017 – 2018 حدود 2000 یورو در سال بوده است.

شهریه ی نهادی نوع دیگر است که توسط دانشگاه های هلند برای دانشجویان خارج اتحادیه ی اروپا مشخص می شود. این شهریه به عوامل مختلفی مانند تخصصل افراد بستگی دارد. مقدار این شهریه در سال 2017 - 2018 بین 6000 تا 20000 در سال بود است.

این شهریه ها برای دانشجویان مقاطع مختلف متفاوت است. دانشجویان مقطع کارشناسی 7000 الی 11000 یورو در سال باید بپردازند. این مقدار برای کارشناسی ارشد 11000 الی 15000 یورو در سال خواهد بود.

برای کاهش دادن به هزینه ها شما می توانید در کنار تحصیل کار کنید. این کار دانشجویی نیز شرایط و محدودیت هایی دارد.

دانشجویان دوره کارشناسی مجاز به 10 ساعت کار در هفته اند. این عدد برای کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته افزایش خواهد یافت.

برای کاهش هزینه ها شما می توانید بورس تحصیلی دریافت نمایید در پایین ما به بورس تحصیلی در هلند می پردازیم.

این نکته نیز قابل اهمیت است که هلند آینده ی شغلی خوبی دارد و شما می توانید بعد از تحصیل شغلی برای خود پیدا کنید.

نظام آموزشی در هلند

یکی از مهم ترین مسائل در بحث مهارجرت و اپلای به کشوری بحث نظام آموزشی آن کشور برای فرزندان و دانشجویان است. هلند یکی از بهترین نظام های آموزشی را دارد و از موفقیت بالایی بر خوردار است.

آموزش اجباری در هلند از سن 5 سالگی شروع می شود و در سن حدود 17 سالگی پایان می یابد. در هلند پیش دبستانی وجود ندارد و طول دوره دبستان در این کشور 8 سال است. دانش آموزان از سن 4 تا 12 وارد دبستان می شوند. که سال اول دبستان اجباری نیست ولی اغلب به این سال نیز می روند.

بعد از آن دانش آموزان وارد دبیرستان می شوند. دوره متوسطه در هلند متفاوت است و با توجه به مهارت هایی که یاد می دهند طول آن فرق می کند.

دوره متوسطه در هلند به شرح زیر است:

MBO: آموزش متوسطه حرفه ای از 12 تا 16 طول 4 سال

HAVO: آموزش تکمیلی متوسطه از 12 تا 17 طول 5 سال

VWO: آموزش پیش دانشگاهی از 12 تا 18 طول 6 سال

بعد از اتمام متوسطه دانش آموزان دیپلم دریافت می کنند و می توانند وارد آموزش عالی شوند. آموزش عالی در هلند به شرح زیر است:

آموزش عالی حرفه ای غیر دانشگاهی( HBO)

آموزش دانشگاهی ( WO)

آموزش دانشگاه آزاد ( OU )

آموزش عالی از راه دور( پیام نور)

شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها داشتن‌ ديپلم‌ مقدماتی دانشگاه ‌ (VWO) و شرط‌ ورود به‌ مدارس‌ عالی حرفه‌ای (HBO) ديپلم‌ متوسطه‌ پيشرفته‌ (HAVO) است.

 

دانش آموزانی که آموزش دانشگاهی را پیش گرفتن باید 4 سال برای کارشناسی بخوانند. بعد از آن می توانند یک الی دو سال برای کار شناسی ارشد بخوانند. دکتری که عالی ترین مدرک در هلند است بعد از سه سال تحصیل می شود.

class in netherland

دانشگاه های هلند

کشور هلند بیشتر 160 تا مرکزتحقیقاتی دانشگاهی دارد. کشور هلند در میان کشور ها رتبه ی سوم عملکرد تحصیلی را داراست.

مؤسسات عالی در هلند به دو نوع تقسیم می شوند:

Hogescholen که معادل "کالج" های آمریکایی ها است و اغلب در مقاطع کارشناسی دانشجو می پذیرند.

نوع دوم موسسات عالی همان دانشگاه های کلاسیک یا همان "university" است. تعداد این دانشگاه ها به 15 عدد می رسد که تمام آن ها جزو دانشگاه های برتر هستند.

چند دانشگاه مهم هلند عبارتند از: دانشگاه آمستردام، دانشگاه لیدن، دانشگاه فناوری دلفت، دانشگاه و مرکز تحقیقاتی واخنینگن و... برای دیدن لیست دانشگاه های هلند کلیک کنید.

اگر شما قصد برگشت به ایران را داشته باشید، برای شما تایید وزارت علوم ایران اهمیت دارد. برای دیدن لیست دانشگاه های هلند مورد تایید وزارت علوم کلیک کنید.

یکی دیگر از موضوعاتی که در بحث اپلای به کشوری برای دانشجویان حائز اهمیت است بحث زبان تدریس شده در کشور مقصد است. زبان تدریس شده در دانشگاه های هلند انگلیسی و آلمانی(هلندی) است.

در مقطع کارشناسی زبان تدریس هلندی است البته زبان انگلیسی نیز تدریس می شود؛ اما در دوره کارشناسی ارشد و دکتری غالبا زبان انگلیسی تدریس می شود.

شما باید برای اپلای مدرک ایلس 6 یا مدرک آلمانی b1 یا b2 ارائه دهید.

بورس تحصیلی در هلند

گرفتن بورس تحصیلی یک موضوع مهم برای دانشجویانی است که می خواهند در هزینه ها صرفه جویی کنند. بورس تحصیلی در هلند به این مدل نیست که به دانشجو مبلغی داده شود بلکه به صورت کمک هزینه تحصیلی و تخفیف در شهریه ارائه می گردد.

مبلغ این بورسه 5000 یورو می باشد که به دانشجویان در سال اول داده می شود تا هزینه های تحصیل خود را پرداخت کنند.

بورسیه تحصیلی بیشتر به مقطع دکتری داده می شود و کمتر به کارشناسی یا کارشناسی ارشد تعلق می گیرد.

بورسیه هلند انواعی دارد که برسی به هرکدام خارج بحث این مقاله است و در اینجا فقط آن هارا نام می بریم.

بورسیه تحصیلی دزموند فورتس هلند

بورسیه تحصیلی اراسموس هلند

بورسیه تحصیلی لیبرال هلند

بورسیه تحصیلی منا هلند

بورسیه تحقیقاتی هلند

 

طرح بورسیه تحصیلی هلند دانشگاه REDBOUD

Leiden university in netherland

ویزای هلند

هلند یکی از کشور های حوضه شینگن است و برای ورود به این کشور شما باید از طریق ویزای شینگن اقدام نمایید. به طور کلی هلند قوانین سخت گیرانه ای برای متقازیان ویزا دارد و گرفتن ویزای این کشور سخت است.

متقاضیان ویزای هلند باید بسته به ملیت، مقصد و مدت زمان اقامت خود اقدام به دریافت یکی از انواع ویزا های زیر کنند.

ویزای کوتاه مدت که برای کسانی صادر می شود که قصد دارند کمتر 90 روز در هلند بمانند.

انواع ویزای کوتاه مدت در هلند عبارتند از:

1- ویزای توریستی

2- ویزای بیزینس

3- ویزای ملاقات خانواده و دوستان

4- ویزای عبور (Transit) : فرد می تواند از حوزه هوایی کشور حوضه شینگن استفاده نمایید برای سفر به مقصدی دیگر و حق خروج از فرودگاه را ندارد.

ویزای منطقه کارائیب که برای کسانی که می خواهند به جزایر هلند در دریای کارائب بروند.

ویزای فرش قرمز که برای کسانی صادر می شود که زیاد به این کشور رفت آمد می کنند.

ویزای طولانی مدت MVV که برای کسانی صادر می شود که قصد دارند در هلند بیشتر 90 روز اقامت داشته باشند. دانشجویان نیز باید این نوع ویزا را دریافت نمایند.

شما برای دریافت این نوع ویزا باید آزمون Basic Civic Integration Exam را بدهید. شرکت در این آزمون 150 دلار است و سوال های آن پیرامون مباحث مهارت‌های گفتگو، خواندن و آشنایی با جامعه هلند است.

گرفتن این انواع ویزا شرایط و مدارکی نیاز دارد که بحث آن ها خارج از بحث این مقاله است.

مراحل دریافت ویزای هلند

در ابتدا سه ماه قبل از پرواز خود وقت سفارت را رزرو کنید و باید مدارک خود را حداقل 20 روز قبل محاسبه برای سفارت ارسال کنید. در صورت تکمیل بودن مدارک وقت سفارت برای شما رزرو می شود. بعد از آن فرم ویزا را باید از سایت سفارت دریافت و بعد از پر کردن ارسال کنید.

برای گرفتن وقت شما باید 28 یورو به سفارت بپردازید و 60 یورو نیز برای صادر شدن ویزا.

شما باید برای گرفتن ویزا اعتماد سفیران سفارت را جلب کنید. بیشترین دلایل رد شدن ویزا به علت گردش حساب پایین است پس شما باید برای دریافت ویزا گردش مالی بالایی داشته باشید.

اقامت دائم کشور هلند

تعدادی از کسانی که در یک کشور دیگر درس می خوانند دوست دارن بعد از تحصیل در آن کشور مشغول به کار شوند و شهروند آن کشور شوند. به علت وضع اقتصادی خوب و آینده ی شغلی مناسب اقامت دائم هلند طرف داران زیادی دارد.

به طور کلی شما اگر پنج سال در هلند زندگی کنید و مرتکب جرم و قانون شکنی نشوید اقامت دائم این کشور را می توانید دریافت نمایید.

روش هایی برای دریافت اقامت دائم هلند وجود دارد که به برسی جزئی آن ها می پردازیم:

-اقامت از طریق تولد: گر شما فرزندی در هلند بدنیا بیاورید اقامت هلند را می توانید در یافت کنید.

-اقامت از طریق ازدواج: اگر شخصی با یک شهروند هلندی ازدواج کند اقامت هلند را دریافت می نماید ولی این اقامت موقت است و اگر بعد از دو سه سال طلاق نکرفته باشند اقامت دائم می گیرد.

-اقامت از طریق کار: شما برای گرفتن این نوع اقامت نیاز به یک کار فرما دارید که برای شما درخواست دهد. باید نشان دهید کار که شما قرار است انجام دهید کسی در اتحادیه اروپا نمی تواند انجام دهد.

-اقامت از طریق سرمایه گذاری: اکر شخصی یک ملیون دویست پنجاه یورو در اقتصاد هلند سرمایه گذاری کند اقامت این کشور ار دریافت می کند ولی این اقانت موقتی است ولی شخص می تواند پس از 5 سال اقامت دائم خود را دریافت نمایید.

-اقامت از طریق تحصیل: این روش بهترین روش بوده و است. دانشجویانی که در هلند تحصیل می کنند می توانند شرایط کشور را اشنا شوند و بعد از تحصیل در این کشور مشغول به کار شوند و بعد از آن اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند.

 

-اقامت از طریق پناهندگی: این نوع اقامت برای کسانی که به دلایل عقیدتی با سیاسی از ترس جان خود به کشور هلند پناهنده شدن تعلق می گیرد. این نوع اقامت اصلا توصیه نمی شود زیرا شما نمی توانید به کشور خود باز گردید و رفاه اجتماعی پایینی در کشور هلند خواهید داشت.

passport of netherlands

روند کلی اپلای به هلند

فرایند اپلای بحثی کلی است ولی ما اینجا به طور خلاصه آن را برسی می کنیم. یکی از مهم ترین فاکتور ها برای اپلای مدرک زبان است؛ شما باید دارای مدرک زبان باشید البته می توانید این مدرک را در هلند دریافت نمایید ولی هزینه ی آن بالا تر خواهد شد. همان طور که در بالا تر گفته شد مدرک زبانی که برای ارشد و دکتری ارائه می دهید اغلب انگلیسی است.

شما باید برسی کنید که شرایط پذیرش کدام دانشگاه هارا دارید؛ پیشینه، سطح تحصیلات شما و... صلاحیت شمارا نشان می دهد.

پس از برسی شما می توانید یا به صورت آنلاین و اینترنتی یا به صورت مستقیم مراحل اخذ پذیرش خود را دنبال کنید این موضوع به نوع دانشگاه مقصد شما بستگی دارد.

 

شما می توانید مستقیم به سایت های دانشگاه ها مراجعه کنید و مدارک خود و فرم های اپلای را برای دانشگاه ارسال کنید.

student of netherland

 

 

Previous PostPost with a slider and lightbox
Next PostPost with YouTube Video