چگونه ویزای تحصیلی برای آلمان را بگیریم؟

چگونه ویزای تحصیلی آلمان را بگیریم

چگونه ویزای تحصیلی آلمان را بگیریم؟

روند کلی گرفتن انواع ویزا تقریبا یکسان است. در این مفاله می خواهیم به نحوه ی گرفتن ویزای تحصیلی آلمان بپردازیم. گرفتن ویزای آلمان داریای تعدادی نکات ریز و درشت است. که باید به آن ها توجه کرد تا شانس موفقیت خود را در گرفتن روادید تحصیلی افزایش داد. البته شایان ذکر است که در آلمان کشوری مهاجر پذیر است و در صورتی که شما از دانشگاهی admission letter  داشته باشد. مدارکتان تکمیل باشد و تا حد قابل قبولی (مدرک B1 ) زبان بلد باشد به آسانی ویزای تحصیلی این کشور را دریافت خواهید کرد.

در این مقاله سعی می کنیم تا تمامی مراحل لازم را که باید برای گرفتن ویزای تحصیلی طی کنید، بیان کنیم. اما اول باید تفاوت ویزای شنگن با ویزای اقامت (ملی را بدانید).

 

تفاوت ویزای شنگن با روادید ملی (یا اقامت بلند مدت)

روادید شینگن اجازۀ اقامت حداکثر 90 روزه را در منطقۀ شینگن می دهد و معمولا برای اهداف مسافرتی و اقامت کوتاه مدت، ویزای شنگن را درخواست می کنند. اما برای کسانی که با اهداف اقامت بلند مدت، از جمله تحصیل در آلمان، می خواهند ویزا بگیرند، باید روادید ملی یا همان ویزای اقامت را از سفارت درخواست کنند.

  اعتبار ویزای دانشجویی در ابتدا 3 ماه است، که متقاضی باید پس از ورود به خاک آلمان به اداره امور اتباع خارجه در محل تحصیلش مراجعه کند و مهلت آن را برای یک تا دو سال تمدید کند.

 

درخواست تعیین وقت سفارت آلمان

درخواست تعیین وقت

در چند سال اخیر تعیین وقت به صورت حضوری و تلفنی از دستور کار خارج شده و تنها از راه سیستم تعیین وقت آنلاین، که بر روی سایت سفارت قرار دارد می توانید جهت نوبت گیری استفاده کنید.

پس از این که درخواست خود را در سیستم ثبت کردید تا حداکثر نیم ساعت، یک تاییدیه دریافت می کنید تا نوبت خود را تایید یا لغو کنید. همچنین در این ایمیل دیگر اطلاعات مربوط به فرایند به فرایند درخواست روادید را دریافت خواهید کرد.  (⚠ پر واضح است که اگر در این مرحله اطلاعات خود را ناقص یا اشتباه وارد کرده اید باید نوبت خود را لغو کنید و دوباره ثبت نام کنید.) سپس بین 2 تا 6 هفته قبل از دریافت وقت مصاحبه ایمیل تاییدیه ای برای شما  ارسال می شود که شامل زمان دقیق برگزاری مصاحبه است. شما باید حداکثر ظرف 7 روز این ایمیل را تایید کنید. در غیر این صورت نوبت مصاحبه ی شما لغو می شود.

چه مدت باید در صف انتظار باشم؟

به طور معمول مدت انتظار بیشتر از 12 ماه طول می کشد. و دلیل این امر نیز این است که روزانه درخواست های بسیاری برای گرفتن ویزای ملی از سفارت آلمان در تهران ثبت می شود. البته در موارد بسیار اضطراری انسانی و پزشکی احتمال گرفتن وقت مصاحبه در 5 روز هم وجود دارد.

پس بسیار مهم است که تمام مراحل گرفتن ویزا را به درستی انجام بدهیم و برنامه ریزی بسیار دقیقی برای آن داشته باشیم.

مدارک لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی در آلمان.

  سفارت آلمان به طور کامل تمام مدارک درخواستی را در وب سایت خود قرار داده است، که می توانید بعدا آن را بررسی کنید. که ما هم  تمامی موارد آن را در ادامه ی مطلب می آوریم.

باید اشاره کرد که تمام مدارک مربوط به درخواست خود را در 2 دسته بصورت کامل و به ترتیب زیر مرتب نمائید. در دسته اول مدارک، کپی تأیید شده توسط سفارت آلمان، از ترجمه های آلمانی یا انگلیسی که توسط وزارت امور خارجه ایران تأیید شده اند باید ارائه شوند. برای دسته دوم مدارک، کپی های معمولی کفایت می کنند و نیازی به ارائه اصل شناسنامه و یا اصل ترجمه آن نمی باشد. لطفا توجه داشته باشید که از مهر تأیید شده سفارت هم حتما کپی گرفته شود. (بعد از اتمام چند مطلب اول به موضوع تایید مدارک هم خواهیم پرداخت)

 

چه مدارکی برای مصاحبه ویزا آلمان لازم است؟

در زمان مصاحبه باید مدارک خود را به ترتیب زیر تحویل باجه دهید.

1- فرم درخواست. برگه ی درخواست که باید آن را از سایت سفارت دانلود کنید، باید به صورت خوانا به یکی از دو زبان انگلیسی یا آلمانی پر کنید و امضا شده تحویل باجه دهید. 

2- عکس گذرنامه ای.  عکس باید با قابلیت بیومتریک باشد.

3- گذرنامه معتبر. دارای امضا، و همچنین دو عدد کپی روی کاغذ A4 از صفحات 2 و 3 گذرنامه

4- شناسنامه، در صورتی که نام یا نام خانوادگی خود را تغییر داده اید. 

5- اثبات امکان تأمین مالی هزینه ی مربوطه برای مدت اقامت دانشجویی در آلمان. برای اثبات تمکن، چهار گزینه برای شمان وجود دارد.

 اول – مدرکی دال بر وجود حداقل مبلغی معادل 8640 یورو در حساب بانکی به اسم خودتان در ایران. در ویزای شما قید می شود که باید این مبلغ در زمان ورود به کشور آلمان همراهتان باشد و بعد از رسیدن به آلمان باید یک حساب بلوکه افتتاح کنید. 

دوم - داشتن دعوتنامه رسمی از طرف فردی مقیم آلمان که قدیمی تر از 6 ماه نباشد. ( بضاعت مالی دعوت کنند باید اثبات شده باشد!)

سوم - مدرکی دال بر دریافت بورس تحصیلی از موسسات رسمی آلمانی یا اروپایی و یا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران یا نهاد های آموزشی ایرانی.

چهارم-  مدرکی دال بر وجود یک حساب بلوکه شده در آلمان.

سایر مدارک مالی مورد قبول سفارت نیست.

 

6- برای تحصیل در مقطع کارشناسی:

• پذیرش و یا تأییدیه درخواست تحصیل دانشگاهی.  تاییدیه درخواست تحصیل دانشگاهی از یونی اسیست (Uniassist) و یا تأیید رسمی درخواست تحصیل از دانشگاه مربوطه برای درخواست روادیدتان کفایت می کند.

• در صورتی که قبل از شروع تحصیلات دانشگاهی نیاز به گذراندن دوره زبان آلمانی در آلمان دارید، می بایست گواهی ثبت نام در دوره زبان آلمانی ارائه گردد.

• مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات. 

• مدرک پیش دانشگاهی به همراه نمرات  و در صورت وجود، گواهی قبولی کنکور سراسری و یا سایر مداردک اتمام تحصیلات دانشگاهی.

• ارائه کارت دانشجویی یا گواهی تحصیل در دانشگاه در صورتی که دانشجو هستید.

 

7- برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد:

• پذیرش و یا تأییدیه درخواست تحصیل دانشگاهی.  تاییدیه درخواست تحصیل دانشگاهی از یونی اسیست (Uniassist) و یا تأیید رسمی درخواست تحصیل از دانشگاه مربوطه برای درخواست روادیدتان کفایت می کند.

• در صورتی که قبل از شروع تحصیلات دانشگاهی نیاز به گذراندن دوره زبان آلمانی در آلمان دارید، می بایست گواهی ثبت نام در دوره زبان آلمانی ارائه گردد.

• مدرک فارغ التحصیلی (با ذکر معدل کل) مقطع کارشناسی همراه با ریز نمرات، و در صورت وجود مدارک فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد همراه با ریز نمرات.

• ارائه کارت دانشجویی یا گواهی تحصیل در دانشگاه در صورتی که دانشجو هستید.

 

8- برای تحصیل در مقطع دکترا:

• پذیرش و یا دعوت نامه استاد راهنما به انضمام شرح دقیق طرح / پروپوزال دکترا.

• در صورتی که قبل از شروع تحصیلات دانشگاهی نیاز به گذراندن دوره زبان آلمانی در آلمان دارید، می بایست گواهی ثبت نام در دوره زبان آلمانی ارائه گردد.

• آخرین مدرک فارغ التحصیلی دانشگاه.

• ارائه کارت دانشجویی یا گواهی تحصیل در دانشگاه در صورتی که دانشجو هستید.

 

9- اثبات مهارت های زبان

اثبات تسلط کافی به زبان آلمانی، تنها از طریق مدارک زبان صادرشده توسط انستیتو گوته/موسسه آموزش زبان آلمانی تهران (DSIT) ،انجمن فرهنگی اتریش  /(ÖKF)مرکز آزمون دیپلم زبان اتریش (ÖSD )در شیراز، موسسه آزمون تست داف (TestDaF )و موسسه تلک (GmbH telc )امکان پذیر میباشد. 

 

سطح مدرک زبان مورد نیاز، بستگی به مقررات هر یک از موسسات آموزشی آلمان دارد. درصورتیکه موسسه شما سطح مدرک زبان خاصی را بعنوان پیششرط پذیرش مقرر نکرده باشد، گواهی B1 بعنوان حداقل مدرک لالزم جهت پذیرش تلقی خواهد گردید.

 

برای دوره های دانشگاهی انگلیسی زبان، به گواهی زبان آلمانی نیازی نیست، اما یکی از مدارک زبان انگلیسی TOEFL یا IELTS را باید ارائه کنید (در این ارتباط نیز سطح مدرک زبان مورد نیاز، بستگی به مقررات هر یک از موسسات آموزشی آلمان دارد). سایر مدارک زبان پذیرفته نمی شوند. تسلط کافی به زبان مورد نیاز را خود مؤسسات پذیرنده نیز می توانند تأیید نمایند.

10 - ارائه مدارک شغلی و فعالیت های دیگر در ایران. 

11 - رزومه امضا شده به صورت جدول. با ذکر آدرس کامل، شماره تلفن در دسترس و آدرس ایمیل.

12 - انگیزه نامه ای قوی و متقاعد کننده که خودتان نوشته و امضا کرده باشید. 

به زبان آلمانی یا انگلیسی دلایل تصمیم گیری خودتان برای تحصیل در آلمان را می نویسید. خصوصا اگر آخرین مدرک تحصیلی که هم اکنون در اختیار دارید با مقطع تحصیلی که قصد انجام آن را در آلمان دارید، یکسان باشد باید دلایلی روشن و قانع کننده بنویسید.

 

انگیزه نامه بایید یه سوالات زیر پاسخ دهد:

- چرا آلمان را برای تحصیل برگزیده اید؟

- چرا دانشگاه مورد نظر را انتخاب کرده اید؟

- چرا رشته ی تحصیلی مورد نظر را انتخاب کرده اید؟

- هدفتان از تحصیل در این رشته دانشگاهی چیست و بعد از آن چه برنامه هایی دارید؟

13 – مدرک بیمه مسافرتی معتبر و دارای اعتبار برای مدت سفر و اقامت مورد نظر (دارای اعتبار 90 روزه / ورود مکرر. حوزه اعتبار: شنگن)

14 - اگر همسرتان شما را به آلمان همراهی می کند:

رزومه همسر، یک کپی از آخرین مدرک تحصیلی و یک کپی از گذرنامه.

توجه کنید در صورتی که مدارک و اسناد جعلی یا دست کاری شده را به سفارت ارائه کنید، درخواست شما برای روادید رد می شود و سفارت شما را تحت پیگرد قانونی قرار می دهد. حتی در صورتی که اشخاص دیگری به شما در خصوص ارائه درخواست روادیدتان کمک کرده باشند، باز شما به عنوان متقاضی، مسؤلیت صحت اطلاعات و اصالت و محتوای مدارک ارائه شده را به عهده خواهید داشت.

رسیدگی به درخواست های روادید معمولا حدود چهار هفته طول می کشد. اما ممکن است که بیشتر از این مدت نیز زمان بطلبد. لذا تا چهارهفته نباید در خصوص اینکه پرونده تان در چه مرحله ای است سوال کنید. درخواست های روادیدی که پذیرفته شده اند، با اعلام کد پیگیری شش رقمی (که پیشتر در زمان مصاحبه به شما تحویل داده می شود) روی سایت سفارت اعلام می شود؛ یا که به صورت تلفنی با شما تمام میگیرند.

 

بیمه برای ویزای تحصیلی

شرایط بیمه 

در خصوص بیمه چند نکته را باید در نظر گرفت.

• درصورت عدم وجود بیمه درمانی قانونی، باید به محض ورود به آلمان، یک قرارداد بیمه ی دائم (خصوصی) طبق شرایط ذکر شده در جلد پنجم قانون تأمین اجتماعی آلمان (SGB V ) بسته شود. بیمه مربوطه باید دائمی باشد و نباید در صورت رسیدن به سنی خاص، انصراف از فعالیتی خاص، تغییر کردن هدف اقامت و یا از دست دادن مجوز قانونی اقامت باطل شود.

• با توجه به اینکه مدت ویزای تحصیلی صادر شده در تهران 3 ماه است، و بعد از آن باید در اداره امور اتباع خارجه در آلمان ویزای خود را تمدید کنید،  در هر نوبت درخواست تمدید روادید، باید این بیمه ارائه شود. این قرارداد بیمه باید قبل از اتمام اعتبار روادید صادر شده توسط سفارت آلمان در تهران بسته شود.

• سقف تعهد بیمه حداقل 30000 یورو باشد.

• بیمه نامه باید هزینه بازگشت در موارد بیماری و یا فوت را شامل شود. همچنین هر باید هر گونه هزینه برای مراقبت های پزشکی اورژانسی و یا اقدامات درمانی در بخش فوریت های پزشکی بیمارستان را پرداخت کند.

• شرکت های بیمه ای که دفتر مرکزیشان خارج از منطقه شنگن است، باید دفتری در یکی از کشور های عضو شنگن داشته باشند تا بتوان مطالبات خود را دریافت کرد.

چگونه تایید مدارک لازم برای ویزا را تایید کنیم؟

کسانی که هفته بعد نوبت درخواست ویزایشان است یا که بخش روادید از آن ها ارائه ی مدارکی را جهت تکمیل نقض مدارکشان درخواست کرده اند، در روز های دوشنبه و پنج شنبه برای پذیرش باید به سفارت مراجعه کنند. به علت تعداد بالای مراجعان تضمینی برای ورود و انجام کار در این روز ها وجود ندارد. به همین دلیل پیشنهاد می شود از قبل وقت بگیرید. 

برای دریافت اجازه ورود باید یکی از این دو مورد را ارائه کنید:

1- تاییدیه وقت مصاحبه هفته بعد، که از طرف بخش روادید ارائه شده باشد.

2- درخواست ارائه شده از طرف بخش روادید برای تکمیل نقض مدارک ارائه شده

تحویل مدارک در روز های دیگر تنها با وقت قبلی امکان پذیر است.

تعیین وقت قبلی، برای تایید مدارک را می توان از طریق سایت سفارت انجام داد.

 

برای تایید مدارک باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

تایید مدارک دارای نکات بسیاری است که به طور مفصل در مقاله ای دیگر ذکر شده اند. و در اینجا به ذکر مواردی چند اکتفا می کنیم.

• به طور کلی تایید مدارک رایگان نیست و برای هر مدرک هزینه ای حداقل 15 یورویی دریافت می شود. 

• اما برا دانشجویانی که از دانشگاهی در آلمان پذیرش دارند تا حداکثر پنج نسخه کپی از مدارک تحصیلی شان رایگان تایید می شود.

• ساعت کاری باجه ها از یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 7:30  تا 10:30 می باشد.

• به طور معمول کپی مدارک تحصیلی ارائه شده جهت تایید، در روز کاری بعد از ارائه شان در ساعت 14:30 تحویل متقاضی می گردند.

• تمام کپی ها باید در کاغذ A4 ارائه شوند، حتی در صورتی که اصل مدرک دارای ابعاد دیگری باشد.

• هر مدرکی که قرار است تایید شود، باید با اصل مدرک فارسی ارائه شود.

• اصولاً تنها کپی مدارکی تأیید می شوند که پیشاپیش ترجمه آن ها مورد تایید وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه ایران قرار گرفته باشند.

 

چگونه در خواست اقامت شما بررسی می شود؟

چگونه درخواست شما برای ویزا بررسی می شود؟

هنگام درخواست روادید با شخص شما مصاحبه می شود، و در باجه باید مدارکی را که در بالا ذکر کردیم به ترتیب تحویل دهیم. بعد از درخواست روادید گذرنامه تان را پس می گیرید. سپس هزینه ی درخواست ویزا را به صندوق پرداخت خواهید کرد. این هزینه باید نقدی پرداخت شود. در ازای آن برگه ای دریافت می کنید که حاوی شماره بارکد شخصی شماست. به دقت این بارکد را نگه داری کنید. زیرا جواب روادید شما که روی سایت سفارت قرار می گیرد تنها از طریق این بارکد قابل شناسایی است. همچنین در هر سوالی که در مورد پیگیری پرونده تان از سفارت می پرسید، باید شماره بارکد خود را ذکر کنید.

هزینه درخواست روادید ملی (ویزای اقامت) چقدر است؟ هزینه درخواست روادید ملی 75 یورو است. اگر در صفحات وب جست و جو کنید مبلغ 60 یورو را مشاهده خواهید کرد. اما طبق بیانیه وب سایت سفارت آلمان، از سال 1396 این مبلغ به 75 یورو افزایش پیدا کرده است.

 

بجز موارد بالا، که اصلی ترین نکات گرفتن ویزای تحصیلی هستند، موارد دیگری نیز وجود دارد که باید مد نظر داشت.

• افرادی که قصد ادامه ی تحصیل در آلمان را دارنند می توانند همسر و فرزند زیر ۱۸ سال خود را با فاصله ی ۶ تا ۱۲ ماه با خود همراه کنند. به صورت همزمان امکان ورود به کشور آلمان وجود ندارد و باید بعد از رسیدن به خاک آلمان دعوتنامه ای فرستاده شود.

• تمام مدارک ترجمه شده و رسمی را همراه خود داشته باشید و به هیچ عنوان صحبتی پناهندگی در آلمان نکنید.

• برای اینکه بتوانید در آلمان اقامت دائم بگیرید چندین راه وجود دارد، یکی آنکه شما پس از اتمام تحصیلات خود یک سال فرصت دارید تا کار پیدا کنید و وقتی که 3 تا 5 سال، مالیات پرداخت کردید اقامت دائم می گیرید. راه دیگر ازدواج با فردی که اصالتا آلمانی است ازدواج کنید و یا به مبلغ مشخصی در آن کشور سرمایه گذاری کنید.

• اگر می خواهید که به زبان آلمانی تحصیل کنید باید با آفیسر پرونده ی خود نیز به آلمانی مصاحبه کنید. و اگر می خواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید باید، به زبان انگلیسی مصاحب کنید.

• قبل از مصاحبه با خودتان تمرین کنید، انگیزه های خود و خلاصه ای از زندگی نامه خود را تکرار کنید.

• طبق سایت سفارت آلمان بیش از 70 درصد درخواست های روادید قبول می شوند، پس در صورت تکمیل بودن مدارک و تسلط نسبتا خوبتان بر زبان مورد نظر اصلا جای نگرانی نیست.

• ملاک سفارت برای نمره های زبانتان، نمره ی مورد نیاز برای ورود به دانشگاه مورد نظر در آلمان است. 

• زمان بندی درستی داشته باشید زیرا وقت مصاحبه شما حداکثر می تواند سه ماه پیش از انجام سفرتان باشد.

• در نامه پذیرش شما، باید مقطع تحصیلی، نام دانشگاه، نام رشته، مدت تحصیل و شرایط بورس یا عدم بورس آن به طور شفاف بیان شود. اگر دانشگاه آلمانی، هزینه تحصیل و زندگی شما را متعهد شده باشد، این موضوع باید به صراحت در ادمیشن شما ذکر شود. در غیر اینصورت، سفارت آلمان در تهران از شما، گواهی تمکن مالی ۸۰۰۰ یورویی درخواست می کند.

• آیا امکان دارد مدرک زبان را بعدا تحویل دهم؟ بله. اگر هنوز امتحان زبان شما برگزار نشده باشد، شما می توانید تاییدیه ی ثبت نام خود را همراه دیگر مدارک لازم برای روادید تحویل دهید. این استثنا تنها برای مدرک زبان وجود دارد، و دیگر مدارک لازم را باید هنگام درخواست ویزا تحویل داد.

• من از سفارت درخواست روادید دانشگاهی برای پذیرش دانشگاه الف کرده ام. حال پذیرش دانشگاه ب را دریافت کرده ام که برای تحصیل ترجیح می دهم. آیا می توانم پذیرش جدید را به سفارت تحویل دهم؟ خیر. از آنجایی که درخواست شما و مدارک شما به صورت الکترونیکی و اصل به اداره امور اتباع خارجی محل اقامت آینده شما ارسال می شوند، متاسفانه ممکن نیست که در یک درخواست در دست اقدام پذیرش دانشگاه دیگری را تحویل دهید. چنانچه پس از تحویل درخواست برای دانشگاه دیگری تصمیم گرفته اید، لطفا درخواست قبلی را پس بگیرید و برای درخواست جدیدی در محل تحصیل جدید اقدام کنید. 

• پست الکترونیکی بخش روادید: visa-info@teheran.diplo.de

• درصورتی که می خواهید با بخش روادید مکاتبه کنید تنها باید به زبان آلمانی و انگلیسی باشد.

 

 

Previous PostPost with a slider and lightbox
Next PostPost with YouTube Video