راهنمای مهاجرت تحصیلی به آلمان

چگونه به آلمان مهاجرت کنیم؟

نقشه راه مهاجرت تحصیلی به آلمان.

هر ساله دانشجویان زیادی از رشته های متفاوت آلمان را به عنوان مقصدی برای ادامه ی تحصیلات خود برمی گزینند. شرایط جغرافیایی، اقتصاد پویا و تحصیلات رایگان آلمان را به مقصدی جذاب برای دانشجویان تبدیل کرده است. در ادامه ی این مطلب می خواهیم نقشه راهی را به شما نشان دهیم که با دنبال کردن آن، دیدی عالی برای اپلای و مهاجرت تحصیلی به آلمان پیدا می کنید.

 

چرا آلمان؟

  آلمان بزرگترین و پویاترین اقتصاد در اروپا را داراست. شرکت ها و کمپانی های بزرگی چون آدیداس، فولکس واگن، بی ام دبلیو و صد ها نمونه ی دیگر در دل این کشور فعالیت دارند و برای شهروندان آن هزاران موقعیت شغلی به ارمغان آورده اند. علاوه بر این، تحصیل در بسیاری از دانشگاه های این کشور رایگان بوده و آموزش هایی با کیفیت بالا ارائه می شود.

از طرف دیگر آلمان کشوری مهاجرپذیر است، از این رو، روند گرفتن اقامت به نسبت کشورهای دیگر به مراتب آسان تر است. حدود 6 میلیون نفر از جمعیت 80 میلیون نفری آلمان را اتباع خارجه تشکیل می دهد. و این فرصت خوبی دست می دهد که اگر دوست داشته باشید، بتوانید با جامعه ی نسبتا بزرگی از ایرانیان آنجا ارتباط برقرار کنید.

همچنین موقعیت جغرافیایی آلمان عالی است. این گونه که از شمال با دو دریای شمال و بالتیک و کشور دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با سوئیس و اتریش، از غرب با فرانسه، لوگزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد. و با توجه به این که آلمان سومین پاسپورت قدرت مند جهان (درسال 2019) را در اختیار دارد، می توان بدون ویزا با آن به 166 کشور جهان سفر کرد، که این گزینه ای عالی برای علاقه مندان به سفر است.

این ها و بسیاری دیگر، نکاتی هستند که آلمان را به مقصدی فوق العاده برای انواع مهاجرت من جمله مهاجرت تحصیلی تبدیل می کند. در روند روند تصمیم گیری برای اپلای باید توجه کرد که تنها گرفتن فاند از یک دانشگاه مطرح بین المللی مهم نیست و باید به شرایط اقتصادی ، معیشتی و جغرافیایی مقصد خود توجه کرد.

دانشگاه های آلمان

دانشگاه های آلمان 

آلمان دارای حدود 400 دانشگاه و موسسه ی آموزشی است  که بیشتر آن ها را دانشگاه های دولتی و حدود 50 تا را دانشگاه ها و موسسات خصوصی تشکیل می دهد. طبق قوانین آلمان تحصیل در مؤسسات دولتی رایگان است. البته این به معنای کیفیت پایین تحصیلی در آن ها نیست، همین بس که بگوییم حداقل 15 تا دانشگاه با رنکینگ زیر 250 در آلمان قرار دارد.

زبان تدریس دانشگاه های آلمانی. اغلب دانشگاه های آلمانی بخصوص در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی تدریس می کنند. اما در مواردی محدود در  مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی نیز تدریس می شود. همچنین تعدادی از دانشگاه های خصوصی به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می کنند، اما به خاطر شهریه های بالا و نجومی که می گیرند باید از آن صرف نظر کرد. به طور دقیق تر این اطلاعات را می توان در سایت DAAD  ( کمیته تبادلات دانشگاهی آلمان) پیدا کرد. 

شهریه دانشگاه های آلمان. همانطور که قبلا اشاره کردیم در اغلب دانشگاه های آلمان هزینه ی تحصیل رایگان است. اما در موسسات خصوصی شهریه تا 20000 هزار یورو در سال هم می رود که قطعا به صرفه نیست.

 

هزینه ی زندگی در آلمان

هزینه ی زندگی دانشجویی در آلمان

بسته به شهر مورد نظر برای ادامه تحصیل و سبک زندگی دانشجو، هزینه ی زندگی ماهانه چیزی بین 600 تا 850 یورو است، که  اصلی ترین مورد آن مربوط به اجاره خانه می باشد.

Semester contribution چیست؟ یکی از هزینه های اجباری که دانشجویان باید به دانشگاه  بپردازند هزینه ی Semester contribution است. این گونه است که به ازای پرداخت 250 دلار، دانشگاه کارت دانشجویی را به فرد می دهد که بوسیله ی آن می تواند به طور رایگان در سطح شهر از وسایل نقلیه ی عمومی استفاده کند. همچنین از آن برای مقاصد ورزشی، کافه تریا ها و ... استفاده می شود. با استفاده از آن هزینه های زندگی دانشجویی تا حد بسیاری کاهش پیدا می کند.

هزینه ی اجاره خانه. مهم ترین هزینه ی زندگی دانشجویی در آلمان مربوط به اجاره خانه است. بسته به اینکه در کدام شهر ساکن باشید، ماهانه مبلغی بین 200 تا 500 یورو باید پرداخت کنید. بدیهی است که در شهرهای بزرگی چون مونیخ، هامبورگ و برلین اجاره ها در بیشترین مقدار خود قرار دارند. 

هزینه بیمه. همانطور که در بخش ویزا هم خواهید به عنوان یک دانشجو که روادید تحصیلی آلمان را می گیری تعهد می کنید که خود را تحت پوشش دائمی یک بیمه ی حوزه شنگن دربیاورید. پس یکی دیگر از هزینه ی های اجباری هر ماه، هزینه ی بیمه می باشد. هزینه ی آن برای افراد دانشجوی زیر 30 سال مبلغ 80 یورو و برای افراد بالای 30 سال حداقل 160 یورو می باشد. که البته دلیل این امر بیشتر به خاطر هزینه های بسیار بالای خدمات درمانی است. در بحث گرفتن ویزا با جزئیات بیشتر بیمه آشنا می شوید.

هزینه های دیگر. هزینه های دیگری که باید در نظر گرفته شود شامل خوراک، پوشاک و کتب آموزشی و ... می باشد. که هر ماه حدود 280 یورو را می توان برای آن متصور بود 

 

کار دانشجویی در آلمان

کار دانشجویی در آلمان

با این که هزینه ی زندگی دانشجویی در آلمان بخصوص برای کسانی که فاند تحصیلی نمی گیرند کمی زیاد است، اما می توان با کار دانشجویی در کنار تحصیل، می توان بیشتر هزینه ی تحصیل را تامین کرد. یک دانشجو در طول هفته می تواند تا 20 ساعت کار کند و پایه دستمزد برای هر ساعت کار 9.19 یورو در سال 2019 است. که ماهانه چیزی حدود 735 یورو می شود. اگر نگران خرج و مخارج خود هستید و دوست دارید که صرفا به تحصیل بپردازید، دانشگاه های مختلف بورس و فاند های تحصیلی متنوعی دارند که می توانند شما را پشتیبانی مالی کند.

 

چگونه ویزای تحصیلی آلمان را بگیریم؟

برای گرفتن ویزای تحصیلی در آلمان مسیر مشخصی وجود دارد که باید طی کرد. در مقاله "چگونه ویزای تحصیلی آلمان را بگیریم" به طور کامل به این موضوع پرداخته شده است. در این مقاله تفاوت دو نوع ویزای شنگن و اقامت را درخواهید یافت. سیستم تعیین وقت سفارت آلمان معرفی می شود و پی می برید که چه مدارکی برای دریافت ویزای اقامت تحصیلی لازم است و چگونه این مدارک را باید به تایید برسانید. همچنین سوالات متدوالی در این باره بررسی می شوند. و در نهایت شما دید کلی راجع به موضوع پیدا می کنید و  نقشه راه گرفتن ویزای تحصیلی آلمان را خواهید فهمید.

 

 

 

Previous PostPost with a slider and lightbox
Next PostPost with YouTube Video