راهنمای مهاجرت تحصیلی به استرالیا

مهاجرت تحصیلی به استرالیا

استرالیا در یک نگاه

استرالیا در قاره ی اقیانوسیه قرار دارد و عضوی از کشورهای مشترک المنافع است که روزگاری نه چندان دور زیر استعمار کشور انگلستان بودند. اقتصاد این کشور جزوه چند اقتصاد برتر دنیاست و بر پایه ی کشاورزی و بازرگانی بنا شده است. همچنین استرالیا دارای معادن فراوان است. واحد پولی این کشور دلار استرالیا است. هر ده دلار استرالیا برابر 7 دلار آمریکا است. 

جمعیت آن حدود 25 میلیون نفراست. و عمده ی مردم ساکن شهرهای بزرگ اند. مهم ترین شهرهای آن عبارتند از ملبورن، سیدنی، پرت، بریزبِن ، تانزویل  وآدلاید . و پایتخت آن شهر کانبرا است. استرالیا 8 ایالت دارد :

1- سرزمین پایتخت استرالیا (ACT) که پایتخت استرالیا یعنی کانبرا در آن قرار دارد

2- کوئینزلند (QLD) مرکز آن بریزبن می باشد.

3- استرالیای جنوبی (SA) مرکز آن آدلاید است.

4- نیو ساوت ولز (NSW) با مرکزیت سیدنی

5- تاسمانی (TAS) در اصل جزیره ای است که در جنوب شرقی استرالیا قرار دارد و مرکز آن هوبارت می باشد.

6- ایالت ویکتوریا (VIC) با مرکزیت ملبورن

7- قلمرو سرزمین شمالی (NT) مرکز آن شهر داروین است.

8- استرالیای غربی (WA) مرکز آن شهر پرت است.

آب و هوای استرالیا

آب و هوای استرالیا

 استرالیا در نیمکره ی جنوبی زمین قرار دارد و این باعث می شود هنگامی که شما در وسط تابستان بستنی در دست دارید، فردی در استرالیا برف های روی ماشینش را کنار بزند. فصل ها در استرالیا برعکس کشورهای دیگر است. از دی تا اسفند تابستان ،  فروردین تا خرداد پاییز، تیر تا شهریور زمستان و مهر تا آذر بهار است. جالب است که تعطیلی مدارس هم از دی تا اسفند است که در اکثر کشور های دنیا مصادف با زمستان است.

 

زبان و دین مردم استرالیا

  شاید برایتان سوال باشد که زبان رسمی کشور چیست و به چه زبان هایی سخن گفته می شود. زبان رسمی انگلیسی است که با لهجه ی استرالیایی با آن حرف می زنند. اما با توجه به این که جمعیت زیادی از کشور را مهاجران کشور های مختلف تشکیل می دهند، افراد به زبان های مختلف دیگری هم مانند چینی و ایتالیایی صحبت می کنند.

این کشور دین رسمی ندارد و قانون اساسی کشور تصویب هر دستور و قانونی را بر اساس دین منع می کند. اما این به معنی بی دینی مردم استرالیا نیست. طبق آخرین سرشماری که انجام شده است، 50 درصد مردم خود را پیرو دین مسیحیت و 7 درصد پیرو ادیان دیگر معرفی کرده اند.

 

دانشگاه های استرالیا

دانشگاه های استرالیا

استرالیا یکی از بهترین سیستم های آموزشی جهان را دارد. این کشور تنها 43 دانشگاه دارد، و 37 تای آن ها در لیست بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند ( بر اساس QS رنکینگ) و این نشان دهنده کیفیت عالی تحصیل در استرالیاست. از این میان 40 دانشگاه دولتی، دو دانشگاه بین المللی و یک دانشگاه خصوصی است.

634 هزار دانشجوی بین المللی در این کشور تحصیل می کنند که حاکی از محبوبیت تحصیل در آن جا است. دانشگاه ملی استرالیا و دانشگاه ملبورن مهم ترین دانشگاه های استرالیا هستند که سالانه ده ها هزار دانشجوی بین المللی را آموزش می دهند.

اما از طرف دیگر، متاسفانه شهریه دانشگاه های استرالیا بسیار بالا است  و هزینه های زندگی هم در آن جا سر به فلک می کشد. حداقل شهریه که برای دوره ی لیسانس است از سالی 23000$ شروع می شود. همچنین هنگام ویزا گرفتن به ازای هر سالی که می خواهید در آن جا اقامت داشته باشید باید 14000$ همراهتان باشد. در بخش هزینه ها مفصل تر در این باره می گوییم.

 

ایرانیان مقیم استرالیا 

آمار دقیقی از تعداد ایرانی های مقیم استرالیا در دست نیست و آخرین آمار مربوط به سال 2004 است که حدود 20000 نفر خود را ایرانی معرفی کردند. بیشتر آن ها افرادی بودند که بعد از سقوط حکومت شاه از ایران گریختند.

 

هزینه های زندگی در استرالیا

هزینه های زندگی در استرالیا

بیشترین هزینه ی تحصیل در استرالیا مربوط به شهریه دانشگاه است. هر سال بسته به دانشگاه برای دوره ی لیسانس 23000$  ، کارشناسی ارشد بین 14000$ تا 26000$ و  دوره دکترا بین 10000$ تا 26000$ باید پرداخت شود. البته این مبالغ برای رشته ی های غیر پزشکی و دامپزشکی است. شهریه ی این دو رشته بسیار بیشتر است.

همچین در بحث ویزا شما به ازای هر چند سالی که می خواهید در استرالیا اقامت داشته باشید باید 14000$ همراه خود داشته باشید تا بتوانید روادید این کشور را دریافت کنید. و اگر همسری دارید و می خواهید همراه خودتان ببرید باید 5000$ اضافه تر کنار بگذارید. و برای هر فرزندتان 2000$ اضافی داشته باشید. و باید نشان دهید که می توانید هزینه ی تحصیل فرزندان بین 5 تا 18 سالتان را پرداخت کنید.

البته این مقدار، پولی است که طبق استاندارد های مهاجرتی استرالیا تعریف شده است و لزوما به این معنی نیست که لازم است این مقدار پول را خرج کنید. بسته به سبک زندگی تان، ماهانه باید هزینه ای بین 420$ تا 1800$  را خرج کنید. عمده هزینه ها در هر ماه عبارتند از:

اجاره خانه 190$ (اگر به صورت اشتراکی با چند نفر خانه اجاره کنید) تا 1000$

قبض آب و برق 100$ تا 400$

موبایل و اینترنت 56$ تا 160$

حمل و نقل 44$ تا 160$

تفریحات 230$ تا 430$

دانشگاه های استرالیا معمولا وبسایتی دارند که در آن هزینه های زندگی دانشجویی را برآورد کرده اند و راه هایی را برای صرفه جویی و کاهش هزینه ها پیشنهاد می کنند که می تواند مفید باشد.

 

*توجه کنید که واحد پول استرالیا، دلار استرالیا است . اما ما تمام هزینه ها را با دلار آمریکا برای شما آورده ایم که دچار سردرگمی نشوید.

 

 

بورس های تحصیلی

در بخش قبل بررسی کردیم که با وجود هزینه های گزاف زندگی و شهریه دانشگاه ها، عملا تحصیل در استرالیا غیر ممکن است، مگر آنکه فردی تمکن مالی بسیار خوبی داشته باشد. اما خوشبختانه بورس های تحصیلی از طرف دولت استرالیا وجود دارند، که اگر بتوانید آن ها را دریافت کنید، هزینه های زندگی و تحصیل شما تامین می شوند.

Australia Awards بورس های تحصیلی هستند که از طرف دولت استرالیا به دانشجویان بین المللی پرداخت می شود، تا در حین تحصیل دغدغه ی تأمین مخارج خود را نداشته باشند. البته همانند دیگر کشورهای جهان، این بورس های تحصیلی بیشتر برای دوره های ارشد و دکترا است و به ندرت می توان بورس تحصیلی برای دوره کارشناسی پیدا کرد.

 چهار نوع بورس تحصیلی برای دانشجویان وجود دارد:

اولی برای دانشجویان یا فارغ التحصیلان دوره دکترا که می خواهند از شش ماه فرصت مطالعاتی خود استفاده کنند، برای این دسته افراد حداکثر 16000$ برای این دوره شش ماهه پرداخت می شود.

دوم Professional development  است که حداکثر برای چهار دانشجو را پشتیبانی می کند و تا سقف 12000$ را می پردازد.

سومین بورس تحصیلی برای گرفتن مدرک دیپلم فنی و حرفه ای (کار و دانش) است. که با نام VET شناخته می شود و حداکثر تا 2 سال و نیم دانشجو را ساپورت مالی می کند و برای هر ترم 4500$ پرداخت می کند.

آخرین بورس تحصیلی که بیشتر مد نظر ماست، بورس تحصیلی برای دانشجویان دوره دکترا و فوق لیسانس است که حداکثر 10500$ برای هر ترم می پردازد. برای دانشجویان دوره فوق لیسانس تا 2 سال و برای دوره دکترا تا 4 سال این مبلغ پرداخت می شود.

اگر تمایل دارید که شانس خود را برای گرفتن فاند ها و بورسیه های تحصیلی امتحان کنید، باید در سایت Endeavour Postgraduate Scholarships  ثبت نام کنید. هر سال اردیبهشت ماه، سایت برای ثبت نام سال تحصیلی بعد باز می شود.

بورس تحصیلی استرالیا

چگونه برای دانشگاه استرالیا اپلای کنیم؟ 

اول از همه دقت کنید که اپلای کردن به معنای گرفتن فاند (بورس) تحصیلی نیست! اپلای به معنای این است که شما برای طی کردن یک دوره آموزشی (مثلا گرفتن فوق لیسانس برق) در یک دانشگاه درخواست بدهید. حالا برخی از این دوره های آموزشی شامل بورس تحصیلی هم می شوند. خلاصه آنکه شما چه بخواهید بورس تحصیلی بگیرید، چه به صورت عادی ثبت نام کنید، باید مراحل اپلای را طی کنید که اینجا کلیاتی از آن را بحث خواهیم کرد.

برای هر کشوری که بخواهید اپلای کنید، اول باید دانشگاه هایی را پیدا کنید که رشته مورد نظر شما رو ارائه می دهند و همچنین شرایط اولیه ای که برای ثبت نام از شما می خواهند فراهم باشد. مثلا معدلتان از حد نصابشان بالاتر باشد، مدرک و نمره زبانی را که از شما می خواهد داشته باشید (یا بتوانید بگیرید) و امثال این ها. سایت های بخصوصی برای پیدا کردن این دانشگاه ها و دوره ها وجود دارد که در مقاله ای دیگر به آن می پردازیم.

در مرحله بعد باید به سایت دانشگاه مراجعه کنید، در بخش International  آن جستوجو کنید و بفهمید که روند ثبت نام چگونه است و چه مدارکی برای آن لازم است. اغلب ایمیلی وجود دارد که می توانید با آن تماس برقرار کنید و سوالاتتان را بپرسید، و حتما توصیه می شود که این کار را انجام دهید.

 

اغلب دانشگاه ها مدارک زیر را از شما درخواست می کنند:

 مدارکی و اطلاعاتی که زندگی فعلی تان را نشان دهد.

گواهی سطح زبان با نمره مشخص 

ریز نمرات تحصیلی تان و دیگر اسنادی که سابقه تحصیلی تان را بیان کند.

اپلیکیشن فرم که باید از سایت دانشگاه دانلود کرده و پر کنید.

رزومه ای از سابقه کاری تان (اگر سابقه کاری دارید!)

 

شما همچنین باید مبلغی بین 35$ تا 70$ تحت عنوان اپلیکیشن فی پرداخت کنید. چه درخواستتان قبول شود و چه رد شود، این مبلغ به شما برگردانده نمی شود. البته برخی از دانشگاه ها که مراحل ثبت نامشان تماماً آنلاین است، این هزینه را نمی گیرند.

نکته آخر اینکه حتما قبل از ثبت هر درخواستی برای دانشگاه ها، اول چک کنید که اصلا شرایط گرفتن ویزا را دارید؟ با سفارت استرالیا تماس بگیرید و مدارک و شرایط لازم برای گرفتن ویزای دانشجویی را بپرسید، و بعد برای اپلای تصمیم گیری کنید.

 

ویزای تحصیلی استرالیا

گرفتن ویزا

روند کلی گرفتن ویزا این است که یک وقت سفارت از قبل رزرو می کنید، مدارک لازم را آماده می کنید و در روز تعیین شده بعد از پرداخت هزینه بررسی ویزا و تحویل مدارک، با شما مصاحبه می کنند تا شرایطتان را ارزیابی کنند. برای گرفتن ویزای تحصیلی حتما باید نامه پذیرش از دانشگاه مقصد را داشته باشید. برای اینکه بدانید چه مدارکی برای گرفتن ویزا لازم است سری به سایت DIBP بزنید و آن را بررسی کنید. هزینه ثبت درخواست ویزای استرالیا حدود 390 دلار است.

 نکات ریز و درشتی در رابطه با گرفتن ویزا، مصاحبه ، آماده کردن مدارک تحصیلی و ... وجود دارد که در این مقاله نمی گنجد.

ویزای قیّم یا سرپرست دانشجو

نکته جالبی وجود دارد که اگر فرزندتان، یا فردی که تحت سرپرستی شما قرار دارد و سن او کمتر از 18 سال است و  از یکی از موسسات آموزشی استرالیا پذیرش گرفته است، شما هم همراه او می توانید ویزای استرالیا بگیرید و باهم در آن جا اقامت داشته باشید.

 

Previous PostPost with a slider and lightbox
Next PostPost with YouTube Video