اطلاعات کلی درمورد آمریکا که برای اپلای باید بدانید

picture of flag and Liberty Enlightening the World for symbols of USA

 

کشور ایالت متحده امریکا پیش رفته ترین کشور دنیا در اغلب زمینه ها است و سالانه مهاجران و تورست هایی بسیاری را از سراسر دنیا به خود جذب می کند که یکی از بزرگترین مقاصد برای اپلای و مهاجرت تحصیلی نیز می باشد.

کشور ایالات متحده ی امریکا در امریکا ی شمالی با وسعت 9,834,000 کیلومتر مربع قرار دارد. این کشور سومین کشور از نظر وسعت است.

ایالات متحده دارای 50 ایالت و 325 ملیون نفر جمعیت دارد و کشور سومین کشور پر جمعیت جهان است.

از لحاظ اقلیم آب و هوای این کشور آب و هوایی گرم دارد ولی به علت وسعت زیاد دارای تمام انواع اقلیم های آب و هوایی است.

 

مردم ایالات متحده ی امریکا به زبان انگلیسی صحبت می کنند البته زبان رسمی برای این کشور اعلام نشده، ولی به دید کلی 80 درصد انگلیسی زبان اند 12 درصد اسپانیایی زبان اند و هشت درصد باقی زبان ها.

white house for symbol of USA

ایرانی ها در ایالات متحده ی امریکا

برای کسانی که به فکر اپلای هستند تعداد اشنایان و هم وطنان در آن کشور حائز اهمیت  می باشد. همان طور که بیان شد این کشور محبوبیت بالایی برای مهاجران دارد و این محبوبیت بین ایرانی ها نیز مستثنی نیست. در سرشماری سال 2010 امریکا رقم 289,465 نفر با تابعیت ایرانی در این کشور وجود دارد همین طور شورای ملی ایرانیان  مقیم آمریکا معتقد است که جمعیت ایرانی-آمریکایی‌ها بیش از یک میلیون نفر است.

برخی از این ایرانیان در امریکا به مقام های بزرگی مانند معاونت وزیر در دولت ایالات متحده دست یافته اند.

اکثر جمعیت ایرانیان در امریکا در ایالت کالیفرنیا جمع شده اند و شاید برای شما جالب باشد که تهرانجلس نام یکی از محله ای شهر لس انجلس است که در ان ایرانی ها زندگی می کنند.

 

 

این نکته نیز قابل اهمیت است، که ایرانیان مقیم آمریکا، تحصیلکرده ‌ترین گروه نژادی در کشور آمریکا محسوب می‌شوند و جزو گروه های موفق در امریکا هستند به طوری که تقریباً هر دانشگاه بزرگ آمریکایی یک باشگاه دانشجویی یا انجمن ایرانی یا فارسی زبان دارد.

 tehrangeles name of one Neighbourhood in USA

 

 چند شهر مهم در ایالات متحده

اگر شما به فکر اپلای یا مهاجرت به امریکا هستید این سوال برای شما وجود دارد که کدام مکان ها برای کار و زندگی در این کشور برای شما مناسب است برای پاسخ به این سوال چند شهر مهم ایالت متحده را به طور مختصر معرفی کرده ایم.

واشنگتن دی سی پایتخت ایالات متحده است و جزوه هیچ ایالت نیس و بر اساس جمعیت در امریکا شهر 25 ام است.

نیویورک بزرگ ترین شهر امریکا و هم چنین وسیع ترین شهر جهان است. بعضی ها این شهر را پایتخت جهان می نامند. . نیویورک اولین مرکز جذب گردشگر در امریکا است. این شهر هم چنین بیشترین آسمان خراش را در دنیا دارد. نیویورک بزرگترین بازار بورس دنیا را دارد و خیابان وال استریت مرکز بورس دنیا در این شهر قرار دارد. مجسمه ی آزادی که نماد امریکا است و هم چنین سازمان ملل متحد در نیویورک قرار دارند.

هیوستون پرجمعیت ترین شهر ایالت تکزاس و چهارمین شهر بزرگ ایالت متحده است. این شهر خانه‌ای برای مرکز پزشکی تگزاس (بزرگترین مرکز پزشکی-تحقیقاتی در دنیا) و مرکز فضایی ناسا که مرکز کنترل مأموریتهای ناسا می‌ باشد است. بندر هیوستون از نظر حجم مبادلات بین‌المللی، اولین و از نظر حجم کل مبادلات، دومین بندر در ایالات متحده است.

لس انجلس (به طور خلاصه ان را LA می نامند) دومین شهر ایالت متحده ی امریکا پس از نیویورک است.  شهر فرشتگان نامه دیگری برای این شهر است. این شهر بیشترین جمعیت لاتین را در امریکا داراست. و نیز از لحاظ جذب گردشگر دومین در امریکا است. بزرگترین مرکز سینما و تلویزیون دنیا یعنی هالیوود نیز در شهر لس انجلس قرار دارد.

شیکاگو سومین شهر پر جمعیت امریکا است. یکی از مراکز عمده تجاری، مالی، ترابری و فرهنگی در ایالات متحده می باشد.

لاس وگاس به سبب داشتن مشهورترین قمارخانه‌ ها، میخانه‌ ها، روسپی‌ خانه‌ ها و هتل‌ های معروف، یکی از بزرگ‌ ترین مراکز تفریحی در جهان محسوب می شود و سالانه گردشگرانه بسیاری را به خود جذب می کند.

فیلادلفیا ششمین شهر بر اساس جمعیت ایالات متحده آمریکا  است و اولین پایتخت این کشور

بوستون بعضی از بهترین دانشگاه‌های دنیا را دارد، از جمله دانشگاه هاروارد. بوستون یکی از بزرگترین و شناخته‌شده ‌ترین مراکز پزشکی و تحقیقاتی دنیا است و دارای تعدادی از معروف ترین بیمارستان‌ های دنیا می ‌باشد.

میامی یک شهر توریستی درایالات متحده است که به شهر جادو مشهور است.

 

سن خوزه یک قطب اقتصادی و فرهنگی در ایالات متحده و دنیا است و سیلیکون ولی که بزرگترین شرکت ها و استارت آپ ها در آن قرار دارند در سن خوزه  می باشد.

 Las Vegas name of the city in USA

 وضعیت معیشتی و هزینه ها در ایالات متحده

یکی از مهم ترین مسائل در هنگام اپلای و مهاجرت به کشوری مد نظر باید قرار گیرد بحث هزینه ها در ان کشور است. امریکا به طور کلی یکی از کشور های گران است. البته این هزینه ها از شهری به شهر دیگری متفاوت است. یک فرد مجرد در ایالت متحده به طور معمول در سال 32500 دلار هزینه ی زندگی اش می شود. که حدود 35 درصد از این هزینه صرف مسکل و اجاره ی خانه در امریکا خواهد شد. هزینه ی متوسط یک اپارتمان یک خوابه در شهر نیویورک ماهی 1600 دلار است البته در شهر های کوچیک می توان با 800 دلار نیز اجاره نمود.

هزینه های خورد و خوراک حدود 40 درصد از این هزینه هارا در بر خواهد داشت. البته غذا در امریکا ارزان است مثلا هزینه ساندویچ‌ها ۵ دلار و هزینه‌ی فست فود ۶ دلار است. برای غذا خوردن در رستوران‌هایی که دارای میز و صندلی هستند بین ۱۰ تا ۱۵ دلار برای غذا به همراه نوشیدنی باید پرداخت کنید .  اگر می‌خواهید خودتان آشپزی کنید، هزینه‌ی مواد اولیه‌ی غذا برای یک هفته بین ۵۰ تا ۶۰ دلار خواهد شد

بحث دیگر که در هزینه ها وجود دارد بحث رفت و امد به جاهای مختلف است. به طور کلی رفت و امد به شهر های مختلف امریکا مشکل است.

هزینه اتوبوس در امریکا 2.75 دلار است.و قطار و اتوبوس در امریکا گران هستند. هزینه تاکسی به ازای هر کیلو متر در امریکا 1.7 دلار است. هزینه هر لیتر بنزین در امرکا 0.7 دلار است.

ایالات متحده یکی از گران ترین کشور ها در حوضه بهداشت و درمان است مخصوصا اگر بیمه ی درمانی نداشته باشید در واقع گران ترین خدمات این کشور هستند. البته ایالات متحده بیمه ی دانشجویی برای دانشجو ها دارد، که سهم شما از پرداخت حدود 10 الی 20 دلار است و باغی را بیمه پرداخت می کند و حق بیمه حدود 100 الی 500 دلار بسته به نوع خدمات در ماه است.

هزینه اینترنت نیز یکی هزینه پر اهمیت برای اغلب قشر های مردم است که هزینه ی اینترنت پرسرعت در آمریکا (Mbps 60 یا بیشتر) نیز به‌طور میانگین ۵۶ دلار است.

تلویزیون در امریکا مانند ایران مجانی نیست و شما اشتراک ماهانه بخرید، که این اشتراک از 20 دلار شروع میشود.

در امریکا شهریه دانشگاه ها برای دانشجویان داخلی و خارجی تفاوت بسیاری است. شهریه برای دانشجویان داخلی چیزی حدود به ده هزار دلار است در حالی که این رقم برای دانشجویان خارجی 33215 دلار تخمین زده شده است. به طور متومیانگین هزینه کتاب و منابع آموزشی در هر سال تحصیلی 1170 دلار است.

  

نظام اموزشی در ایالات متحده

برای مهاجرت و اپلای یکی از مهم ترین نکات وضعیت نظام اموزشی برای تحصیل فرزندان و دانشجویان در کشور مقصد است.

ایالات متحده نظام اموزشی واحدی ندارد مانند کشور ما که در سراسر ان برقرار باشد و از ایالتی به دیگری تغییر می کند.

تحصیلات غیر اکادمیک به سه روش دولتی، خصوصی و تحصیل در خانه انجام می پذیرد. مدت تحصیلات اجباری بین 9 تا 12 سال بسته به ایالت است که معمولی ترین 12 سال است.

شروع آموزش اجباری در این کشور بین 5 تا 8 سال متغیر است که معمولی ترین آن 6 سال است و پایان آن نیز بین 15 تا 18 متغیر است که معمولی ترین آن در سن 18 سالگی است.

در امریکا یک پیش دبستانی اجباری است که در سن 5 تا 6 سال وارد ان می شوند بعد از از کلاس اول تا شش ام در دبستان (elementary School) از سن 7 تا 12 می گذرانند. بعد از دبستان مانند ایران به متوسطه اول یا راهنمایی (Secondary school) به مدت دو سال می روند بعد از آن چهار سال دبیرستان (Hight school) را می گذرانند که پایان آن مدرک دیپلم می گیرند.

بعد از گرفتن دیپلم امریکایی ها دو ازمون SAT و ACT را برای ورود به دانشگاه دارند.

مدرک کاردانی اولین مدرکی است که دانشجویان باید انرا دریافت کنند که به طور متوسط 2 سال طول خواهد کشید.

بعد از مدرک کاردانی دانشجویان باید مدرک کارشناسی را بگیرند.که این مدرک به طور معمول 4 سال طول خواهد کشید.

بعد از کسب مدرک کارشناسی دانشجویان می توانند برای آموزش عالی کارشناسی ارشد و دکتری اقدام کنند.

مدرک کارشناسی ارشد در ایالات متحده 2 سال می انجامد که به دو نوع آموزی محور و پژوهش محورتقسیم میشود.

عالی ترین مدرک در ایالات متحده مدرک دکتری است که مدت ان حدود 4 الی 5 سال به طول می انجامد.

 

elementary school in USA

 دانشگاه های ایالات متحده

ایالات متحده ی امریکا حدود 5700 مؤسسه آموزش عالی دارد. این دانشگاه ها به دو گروه دانشگاه های ایالتی (state school) و دانشگاه های خصوصی (private school) تقسیم میشوند. دانشگاه های ایالتی ارزان تر ان ولی محدودیت پذیرش دارند.

علاوه بر دسته بندی بالا دانشگاه های ایالات متحده را می توان برحسب اینکه مراکز تحقیقاتی هستند یا نه به دو گروه تقسیم کرد:
گروه اول دانشگاه هایی هستند که درکنار تدریس مراکز تحقیقی هم هستند و دانشجویان مقطع دکترا قبول میکنند(Universities).
دسته دوم دانشگاههایی هستند که تنها به تدریس میپردازند و دوره‌های دو ساله یا چهار ساله داشته و مدارکشان حداکثر تا مقطع لیسانس است (Colleges).

چند دانشگاه پر اهمیت امریکا و دنیا عبارتند از : دانشگاه هاروارد، دانشگاه استنفورد، دانشگاه ام آی تی، دانشگاه کلمبیا، دانشگاه برکلی، دانشگاه شیکاگو و... برای دیدن لیست دانشگاه های ایالات متحده ی امریکا کلیک کنید

 

دانشگاه های امریکا به چهار گروه ممتاز، خوب، متوسط و ضعیف تقسیم بندی می شوند که گروه ضعیف مورد تایید وزارت علوم نیست برای دیدن لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم کلیک کنید.

 harvard university in USA

 

 

ویزای ایالات متحده ی امریکا و انواع آن

به طور کلی گرفتن ویزای امریکا کاری بسیار دشوار است و می توان ان را دشوار ترین مرحله ی اپلای و مهاجرت تصور کرد. که یکی از مهم ترین علت های آن سخت گیری امریکایی ها و روابط و مشکلاتی است که بین تهران و واشنگتون وجود دارد.

همان طور که خودتون می دونید ایالات متحده در ایران سفارت ندارد به همین علت برای گرفتن ویزای این کشور باید به یکی از کشور مجاور بروید برای مثال : ارمنستان، ترکیه، دبی و قبرس .

80 درصد از درخواست های ویزا به طور معمول رد می شوند پس گرفتن پذیرش دانشگاه و حتی بورسیه از دانشگاه نمی تواند دلیلی بر این باشد که شما خواهید رفت به اون کشور زیرا احتمالا در مرحله ویزا رد خواهید شد.

این نکته قابل اهمیت است که اخذ ویزا با دعوت نامه ساده تر خواهد بود.

 

مراحل دریافت ویزا:

-باید فرم اپلیکیشن فرم ویزا را مطالعه کنید و پر کنید

-وقت گرفتن برای محاصبه و دادن مدرک(به دلیل شلوغی باید از چند ماه قبل اقدام کنید)

-بعد نیز مبلغ مربوط به وقت گرفتن از سفارت را برای انها واریز نمایید

انواع ویزا ها در ایالات متحده:

ویزا های توریستی امریکا:

1-   ویزای B1

2-   ویزای B2

ویزا های تحصیلی در امریکا:

1-   ویزای F1 برای افرادی که قصد ادامه تحصیل را در امریکا دارند

2-   ویزای J1 برای افرادی که قصد دوره اموزشی تحقیق یا تدریس را در امریکا دارند

3-   ویزای H3 کسانی که برای کار و رشته تخصصی در امریکا دارند

4-   ویزای M1 کسانی که می خواهند در مراکز غیر دولتی و هنرستان های فنی را دارند

مدارک مورد نیاز جهت ویزای  تحصیلی:

1.  ترجمه رسمی مدرک دوره قبلی به همراه ریز نمرات

2.  مدرک تافل یا آیلتس

3.  کپی صفحه اول پاسپورت

4.  ارسال رزومه به زبان انگلیسی

5.  ارسال رزومه کاری برای رشته های معماری و طراحی

 

ویزا های سرمایه گذاری در امریکا :

1-   ویزای L1

2-   ویزای EB-5

ویزا های کار در امریکا :

1-            ویزای EB1

2-            ویزای EB2

3-            ویزای EB3

ویزای های دیگر :

-       ویزای نامزدی

-       ویزای ازدواج

برای اشنایی با هرکدام از این انواع و اطلاعات بیشتر می توانید انواع ویزا در ایالتات متحده ی امریکا را مطالعه کنید.

اقامت دائم در ایالات متحده

اقامت دائم گرفتن در امریکا کاری دشوار است ولی با این وجود هر ساله افراد بسیاری برای گرفتن این اقامت تلاش می کنن که می توان به انها حق داد.

اقامت دائم در ایالات متحده به دو صورت کلی است :1- گرین کارت 2- ستیزن

گرین کارن:

گرین کارت به کارتی گفته می شود که نشان دهنده داشتن اقامت دائم در ایالات متحده آمریکا می باشد البته شما با داشتن گرین کارت محدودیت هایی نیز خواهید داشت مثلا حق رای در ایالات متحده را نخواهید داشت. علت نام گذاری نیز این است که این کارت به رنگ سبز است.

گرین کارت را شما می تونید از طریق شغل،خانوادگی و قرعه کشی دریافت نمایید.

ستیزن:

افرادی که ستیزن ایالات متحده را دارند مزایای بیشتری نسبت به گرین کارت دارند و می توانند از کمک های دولتی بهره ببرند . مثلا اقوام خود را به امریکا دعوت کنند یا از کشور اخراج نمی شوند یا اینکه حق رای دارند.

بحث در مورد گرین کار و ستیزن بحثی مفصلی است که خوارج از مباحث این مقاله خواهد بود.

visa and passbord of USA

روند کلی اپلای به ایالات متحده

اولین کاری که در روند اپلای به این کشور شما باید انجام بدهید ترجمه ی مدارک خود است. این مدارک ترجمه شده رو باید برای دانشگاه های مقصد بفرستید. حتما در ارسال مدارک به تاریخ ددلاین هر دانشگاه دقت داشته باشید زیرا بعد اون تاریخ دیگر به هیچ عنوان شمارا پذیرش نخواهند کرد. در ایالات متحده همان طور که بیان شد هزینه ها بالا  است پس در انتخاب دانشگاه مقصد، بورسیه ها، شهریه دانشگاه مقصد، شهری که قرار است در ان تحصیل کنید و... مد نظر داشته باشید.

دوتا از مهم ترین فاکتور ها در فرآیند اپلای به امریکا ریز نمرات و مدرک زبان است و مثلا رتبه ی کنکور و دانشگاهی که در ان تحصیل می کنید چندان اهمیت ندارند.

پس از تایید شدن از دانشگاه شما باید نسبت به گرفتن ویزا اقدام کنید و به سفارت خونه برای محاسبه بروید که سخت ترین مرحله همین است و اکثرا در این مرحله رد خواهند شد.

 

 student of amarican's university

 

 

Previous PostPost with a slider and lightbox
Next PostPost with YouTube Video